VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁZOR: Socha slavného rodáka patří před divadlo

Hronov - Vážení spoluobčané, dovolte, abych řekl zde svůj skromný názor na vyskytnuvší se závažnou otázku, kde postavit s konečnou platností sochu Aloise Jiráska, a vás požádal o podporu.

30.6.2010
SDÍLEJ:

Jiráskovo divadlo.Foto: Jan Plíšek

Žijeme v tomto krásném kraji, kraji Boženy Němcové, Aloise Jiráska, bratří Čapků. Jsme právem hrdí na tyto velikány. Udržujeme tradici divadel v našem kraji a městě. Tím ctíme jejich dílo a památku. Díky těmto festivalům město Hronov zná celá republika.

Konečně nadešel čas, po tolika letech čekání, trvale umístit sochu našeho slavného rodáka mistra Aloise Jiráska na nejdůstojnější místo a konečné řešení, tam, kam zamýšlel architekt Jindřich Freiwald, autor divadla, a to před divadlo, jako završení průčelí.

Proto je tato socha koncipována velikostí k tomuto umístění. Jejím autorem je sochař Josef Malejovský, který zakázku provedl na žádost tehdejšího představenstva města do prostoru náměstí za patronace Zdeňka Nejedlého, tehdejšího ministra kultury. Socha je architektonickou a duchovní součástí budovy.

Proč toto vše objasňuji a říkám? Dnes totiž existují scestné nápady „zašantročit“ tuto sochu do nějakého dalšího kouta parku, kde se dnes nachází jako provizorium uskladnění, než dojde k přestavbě divadla. To se již stalo. Proto široká veřejnost našeho kraje nesmí připustit, aby s tímto monumentálním dílem bylo takto svévolně a neuctivě nakládáno. Důsledně se musí respektovat návrh architekta Freiwalda, který věděl, co chce.

Tato socha není parková dekorace, to lze nahradit jinak a tematicky vhodněji. Tyto snahy bohužel lze chápat jako naprosté nepochopení poslání této sochy a především neúctu k mistru Jiráskovi. Jiné město by bylo šťastno, vlastnit takové dílo.

Umístění této sochy na náměstí poslouží i tomuto prostoru, oživí celé toto prostranství. Bude to projev úcty k dílu a památce našeho rodáka, také k odkazu našich předků, kteří v této úctě vytvořili divadlo k oslavě a památce díla Aloise Jiráska a tím i města Hronova.

Je k nepochopení, že někdo může uvažovat jinak. Ve své podstatě je povinnost současné radnice umístit tuto sochu na náměstí před divadlo. Pro tento záměr byla také zaplacena tehdejším ministerstvem kultury.


(Jan Plíšek)

30.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení