Velká cena Nového Města nad Metují, která byla součástí Česká spořitelna atletické extraligy, totiž nabídla skvělé výkony, o které se postaraly nejen hvězdy české reprezentace, ale i početná ekipa závodníků ze zahraničí.

Už předprogram, který začal v pravé poledne, servíroval vynikající předkrm. V kladivářském sektoru totiž řádil lotyšský silák Igors Sokolovs, který sice nenaplnil přání a touhy organizátorů pokořením hranice osmdesáti metrů, i tak ale výkonem 73,45 metru rozhodně nezklamal.

Druhý Lukáš Melich z pražské Dukly poslal náčiní vážící 7,26 kilogramu ve svém nejdelším pokusu do vzdálenosti 72,90 metru.

Ve stejné disciplíně žen splnily roli favoritek sestry Marghievy z Moldavska. Zvítězila mladší Zalina, která se o 64 centimetrů dostala za hranici 70 metrů.
O přepis českých historických tabulek se postarala chodkyně Lucie Pelantová, která pokořila více než deset let starý rekord Kamily Holpuchové. Nové české maximum na 5000m chůze na dráze má hodnotu 21:52,12.

Hlavní program začal ve tři hodiny odpoledne a hned první disciplína, kterou byla mužská stodesítka překážek, zvedala diváky ze sedadel. Držitel rekordu mítinku, Američan Jeff Porter, naplnil očekávání a výkonem 13,41 zlepšil svůj rekord mítinku. Druhý skončil výkonem 13,77 letošní mistr republiky Martin Mazáč.

Jednoznačnou favoritkou na ženské stovce s překážkami byla už jistá účastnice srpnového mistrovství světa v korejském Tegu Lucie Škrobáková. Ani ta neponechala nic náhodě a výkonem 13,36 suverénně zvítězila.

„Čas nic moc, ale já jsem v plné přípravě na mistrovství světa, takže to bylo vlastně v rámci tréninku,“ zhodnotila své novoměstské vystoupení Škrobáková.
Rekord mítinku, který vloni vytvořil Štěpán Wagner, se přepisoval v dálkařském sektoru. Dálkař pražské Dukly se letos musel sklonit před dvojicí japonských „letců“ Sugaiem a Saruyamou. Vítězství výkonem 794 centimetrů nakonec slavil Sugai.

Zahraniční hosté naplno ovládli nabitou čtyřstovku s překážkami. Hned první běh doslova jiskřil hvězdami, vedle domácích Mužíka a Uhlíka to bylo polské duo doplněné jamajským sprinterem. Nejrychlejší čas zaběhl jeden z nejlepších překážkářů polské historie, Marek Plawgo, druhý skončil jeho krajan Czyz a třetí byl Jamajčan Robertson.

Vrcholem novoměstského atletického odpoledne se ale stala mužská výška s hvězdou největší, Jaroslavem Bábou. Ten začínal skákat v době, když už většina jeho soupeřů v závodě skončila. Soupeřem mu tak zůstali pouze cizinci, Slovák Michal Kabelka a Japonec Taira Omata. První skončil na výšce 215 cm Kabelka, Omatu novoměstské publikum vyhecovalo k výkonu 218 centimetrů, ale to mu stačilo jen na druhé místo, neboť Jaroslav Bába skočil ještě o tři centimetry výš.

„Myslel jsem, že výkon bude trochu lepší. Šel jsem do toho z plného tréninku, i tak jsem ale čekal, že aspoň těch 225 centimetrů skočím,“ neskrýval zklamání Bába