Tato mimořádná prezentační akce, která je v dopoledních hodinách určena především pro žáky základních a středních škol, mimo jiné nabídne návštěvníkům informace o možnostech uplatnění v ozbrojených silách ČR a v aktivní záloze.

„Návštěvníci budou mít možnost si během celého dne prohlédnout zblízka přepravní vrtulník Mi-17, bojový vrtulník Mi-24 a výcvikový vrtulník EN-480. Pro odvážnější bude k dispozici simulátor letounu L-159 ALCA," popisuje v pozvánce mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. K vidění budou i prostředky pro záchranu pilota jako záchranný padák, člun, vystřelovací sedadlo, vybavení a výstroj pro letecký personál a letecké požární vozidlo. „Mnoho pozornosti si jistě získá obrněný transportér Pandur II, vyprošťovací verze vozidla Tatra „Mamut“ ze 4. brigády rychlého nasazení, lehké vozidlo Land Rover Defender „Kajman" ze 43. výsadkového pluku, vybraná těžká technika logistických jednotek, technika a vybavení strakonického protiletadlového raketového pluku nebo třídimenzionální radiolokátor ST-68U CZ," vyjmenovává Nina Adlof další armádní lákadla.

Silniční běh Hronov - Náchod. Ilustrační snímek.
Silniční běh z Hronova do Náchoda se pomalu blíží. Chystáte se na něj?

Obdivovat bude možné i techniku a vybavení vojenské geografické a hydrometeorologické služby nebo vojenské zdravotnické služby, která bude veřejnost seznamovat s poskytováním první pomoci a jejími specifiky v boji. Vše doplní expozice současné a historické munice a zbraní a ruční zbraně, používané vojáky výsadkového pluku.

 Letouny, padákové seskoky i hašení požáru

I na nebi se budou dít velké věci. V plánu je blok dynamických ukázek a nad hlavami přítomných se uskuteční průlet ojediněle vídané letecké techniky jako je transportní letoun C-295M CASA nebo stíhacích letounů JAS-39 Gripen. Diváci se mohou těšit také na názornou dynamickou letovou ukázku záchranných prací za letu, padákové seskoky výsadkářů a jejich slanění za použití lana fast rope nebo ukázku hašení požárů v podvěsu za použití Bambi vaku.

„Nenechte si ujít tuto jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku „vybavení a umu“ naší armády, nudit se rozhodně nebudete!" zve za vedení města mluvčí radnice.