Podmínky pro létání byly přímo ideální, a tak po brífinku, na němž byli piloti seznámeni s propozicemi závodů, s organizačním a bezpečnostním opatřením, byly závody zahájeny. Po poledni tak odstartovala první bodovaná disciplína na 91 kilometrů.

Do bojů s termikou se pustilo třicet pilotů z České republiky, Německa, Polska a jeden pilot z Anglie. Současně odstartoval i vložený závod, kterého se účastní dvanáct pilotů.

První soutěžní den dopadl dobře a na polích skončilo jen minimum letounů. O poznání horší byla druhá, nedělní disciplína na 147 kilometrů. Počasí ukázalo, že se může změnit každým okamžikem a počáteční ideální podmínky už po pár kilometrech neplatily. Obletět trať a vrátit se na domovské letiště byl pro všechny tvrdý oříšek a obstáli jen ti nejzkušenější.

Termika je nevyzpytatelná

Plné ruce práce tak měli piloti vlekaři, kteří celé odpoledne létali po okolních letištích a dostávali opět do vzduchu odpadlé větroně. Komu se nepodařilo přistát na letišti a skončil v poli, byl už odkázán jen na odvoz svého letounu zpět na letiště na přívěsu.

O tom, že v hronovském Aeroklubu vyrůstají nadějní piloti, přesvědčil David Mach, který se po dvou disciplínách dostal na vedoucí příčku. Do konce závodů zbývá pět dnů a tak na závěr může být ještě vše jinak. Ve startovním poli je i loňský vítěz Michal Janda z Broumova, který před zahájením závodů řekl: „Samozřejmě že jsem přijel vyhrát a obhájit loňské vítězství. Jestli se to ale podaří a pohár zůstane u mě, to zase tak jisté není. U těchto závodů to je nevyzpytatelné," dodal. Po druhé disciplíně je na páté příčce.

S prozatímním průběhem závodů je spokojeno i vedení podniku. „Závod nám začal od prvního dne ideálně a první disciplína byla vydařená. Druhá prověřila zkušenosti pilotů a bylo vidět, jak těžké je poprat se se špatnou termikou, kdy si většina startovního pole ustlala na poli. Snad nám počasí vydrží po celou soutěž a podaří se odlétnout co nejvíce disciplín bez větších problémů," uvedl ředitel závodů Petr Jirásek.

S dobrou disciplínou ze strany pilotů je spokojený i hlavní rozhodčí Antonín Teichman. „Komunikace se všemi piloty je dobrá a data z průběhu letu odevzdávají včas. Nevznikají tak větší problémy se zpracováním a aktuální výsledky se daří průběžně zveřejňovat. Letošní novinkou je i on-line přenos z průběhu letu na internetu. Zařízení umožňující tento přenos je nainstalováno u třech pilotů," pochvaloval si Teichman.

Bojovat s termikou budou piloti do soboty, na kdy je naplánováno slavnostní zakončení a vyhlášení výsledků. Mezi tím je připraven i zábavný program na odreagování. Na své si přijdou také návštěvníci, pro které je atraktivní zejména start, kdy pět motorových letounů dostává do vzduchu dvaačtyřicet větroňů.