Nevyhovujícím parametrem byl delta-9-tetrahydrokanabinol (delta-9-THC). „Cukrovinky s názvem HHC Gummies Hruška 40 mg a HHC Gummies Višeň 40 mg obsahovaly THC v množství, které již není možné považovat za bezpečné. Potravina byla vyhodnocena jako zdraví škodlivá," uvádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce na webových stránkách Potraviny na pranýři.

Ovocné cukrovinky inspektoři odebrali už v říjnu loňského roku a verdikt zazněl teprve nyní. Inspekce oznámila, že vzorek byl odebraný před účinností novely nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek, ve znění pozdějších předpisů, tedy před zařazením látek Hexahydrokanabinol (HHC), Hexahydrokanabinol-O-acetát (HHC-acetát, HHC-O) a Tetrahydrokanabiforol (THCP) na seznam psychotropních látek, které jsou uvedené v příloze č. 4 k nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek.

Delta 9 THC

Web stickygarden.cz uvádí, že kanabinoid Delta 9 THC je nejznámější psychoaktivní sloučenina nacházející se v rostlinách marihuany Cannabis sativa. Tato sloučenina je předmětem mnoha výzkumů kvůli svým potenciálním terapeutickým přínosům i psychoaktivním účinkům, které mohou změnit vnímání, náladu a kognitivní funkce člověka. Je zodpovědná za "high", který vyhledávají nejen rekreační uživatelé, ale mnoho pacientů. Má řadu potenciálních terapeutických využití, včetně úlevy od bolesti, stimulace chuti k jídlu, proti nevolnosti, úzkosti a depresi, neurodegenerativním onemocněním, glaukomu a epilepsii. Přestože má Delta 9 THC potenciální terapeutické účinky, je nutné si uvědomit možné vedlejší účinky, které mohou být důsledkem jeho užívání. Mezi tyto vedlejší účinky patří sucho v ústech, zarudlé oči, zvýšená srdeční frekvence, závratě a nevolnost či zhoršení paměti a poznávacích funkcí.

Zdroj: stickygarden.cz