Kolem půl druhé odpoledne začali před Jiráskovo divadlo přicházet první účastníci. Spíše jen symbolická výzva svolavatelky akce k nasazení roušek a dodržování rozestupů se minula účinkem - výjimkou byly jednotky lidí se zakrytými ústy.

„Lockdown nemá smysl, když ho lidé nechtějí a nedodržují,“ hlásal mostecký aktivista a zakladatel Občanského Manifestu David Tesař. Právě on byl řečnickým „tahounem“ téměř dvouhodinové demonstrace, v jejímž úvodu vybízel ke změně strachu a nepřátelství na prosperitu a radost. Mezi vystupujícími měli být i poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko, ale ti nakonec nedorazili - prý kvůli stranickým povinnostem.

„Po diskusích s právníky musíme konstatovat, že opatření, která se opět ženou na Českou republiku odporují Listině základních práv a svobod a předně Ústavě České republiky,“ láteřil Tesař. „Stačí se podívat do sousedního Rakouska. Sám kancléř Sebastien Kurz tvrdí, že lockdown nemá smysl, když ho lidé nedodržují a nechtějí dodržovat.“

Mezi vystupujícími byla bývalá seniorská ombudsmanka Lenka Tarabová, která na úvod přečetla anonymní dopis o zkušenostech pečovatelky z domova pro seniory v blízkosti Hronova.

„Máme tady nemoc, na kterou lze i umřít. Ovšem lze se proti ní bránit, i když nám oficiální média tvrdí, že ne,“ vystřídal ji za mikrofonem pediatrička Karen Pumrová, která zpochybňovala vládní nařízení a vakcíny. „Doporučuji hledejte si informace. Pomáhá posílení imunity vitamínem C, zinkem a v dnešní době i vitamín D.“

Poklidná demonstrace byla proložena několika písničkami a příchozí naslouchali servírovaným názorům. „Každý, kdo sem přišel, tak tomu není lhostejná budoucnost našich dětí a není mu lhostejné, co se děje v naší zemi,“ komentoval současnou situaci jeden z účastníků shromáždění. „Pokud to má někdo chytit, tak respirátor mu v tom určitě nezabrání,“ dodal.

„Respirátor mám, protože jsem starší a nosit se musí - i když podle toho co tu říkali, to je očividně k ničemu,“ mávla naštvaně rukou další účastnice demonstrace, kterou pořadatelé zakončili písní Ach synku, synku.

Daniel Vachek