Stárkovské náměstí nepatří k nejmenším a přesto májka, která je něm zatím položená zasahuje zhruba do jeho poloviny. Jeřábník obhlíží situaci, vysunuje rameno a pomocníci uvazují ohoblovaný kmen popruhem a zaháknou ho. Po chvíli se bohatě zdobená špice zvedá k nebi zatímco spodek kmene se opírá o náměstí kousek od otvoru, kam za chvíli vnikne. Pak už zbývá jen vystředit, zatlouci podpory a je hotovo. Tedy úplně hotovo ještě ne - až do prvomájového rána se musí májka hlídat, aby ji nějaký dobrák (třeba ze sousední vesnice) nechtěl podříznout, jak se to stalo před dvěma lety.

Májka se tyčí vysoko i nad sousední radniční věží. Netvoří ji celistvý kmen, ale zelená špice s fáborky je ke kmeni ztepilého smrku připevněna dvěma stahovacími oky. „U takhle dlouhé májky se nám ještě nepodařilo strom pokácet tak, aby se původní vrcholek nezlomil, takže nahoru přiděláváme sólo špičku," prozradil starosta Petr Urban o májce, která stejně jako v minulých letech pochází z obecních lesů. „Ta letošní rostla v Jívce," dodal.

VIDEO: V nejmenším městě mají nejvyšší májku, jeřáb ji vztyčil za deset minut | Video: Jiří Řezník

Úctyhodné parametry má i hranice, kolem které bude o filipojakubské noci hodně živo. Ta se stavěla o posledním dubnovém víkendu a základna měří 5,5 metru a do výšky měří 7,2 metru. „Počasí nám přeje, z toho máme velkou radost. Jsou připravené soutěže, nebude chybět hudba a samozřejmě občerstvení," těší se na poslední dubnovou noc starosta Stárkova.