Rušení spojů

Zrušeny bez náhrady budou některé spoje v pracovních dnech už od 13. prosince. Jedná se hlavně o ranní vlaky z Vamberka do Doudleb nad Orlicí a do Týniště nad Orlicí a nočního spoje z Týniště do Solnice.
Největší změny však pocítí cestující na železnici na trase Opočno – Dobruška. Čekají je sice až v březnu, zato budou rozsáhlé. Zruší se obousměrné spoje v pracovních dnech, denní i víkendové. Z nádraží se nevypraví téměř dvacet spojů. Zrušeny budou vlaky během celého dne, od ranních až do odpoledních hodin.

Cestující nesouhlasí

Železniční dopravu využívají hojně studenti, kterým tak mohou nastat komplikace s dojížděním. Trasa z Dobrušky do Opočna a zpět je tedy značně využívaná. „Jsem z Týniště nad Orlicí a vlak z Opočna do Dobrušky a zpět jsem používal docela často. Do Dobrušky cestuji za zábavou a pravidelně jsem tam jezdíval za přítelkyní. Jelikož nevlastním auto, byl pro mě vlak tou nejlepší možností, jak se do Dobrušky rychle dostat. Už tak mi připadalo, že to spojení nebylo dokonalé, protože nejezdilo tak často, jak bych si přál. Jestli ho zruší, tak ať se jdou České dráhy bodnout,“ vyslovil svůj názor Jakub Samek z Týniště nad Orlicí.
Problémy s dopravou mohou nastat i Petře Faltové z Dobrušky. „Vlaků často využívám, když jedu třeba na seminář do Pardubic. Pokud zruší spoje do Opočna, tak opravdu nevím, jak to budu řešit. Stejný problém budou mít i kolegyně, které jezdí do Brna a spojů do Opočna také hojně využívají,“ uvedla Faltová.

Úspory v kraji

Omezování dopravy se dotkne celého Královéhradeckého kraje. „V rámci kraje se zruší 8,5 procenta spojů. Z důvodů finančních úspor se budou rušit nevyužité vlakové spoje, to jsou hlavně víkendové a večerní vlaky. Bude se také propouštět, ale to je zatím v jednání,“ informoval za České dráhy v Královéhradeckém kraji Roman Moravčík.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ