Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nelíbí se stav míst veřejných

Česká Skalice - Na to, že se měl projednávat strategický plán města, který určí jeho rozvoj do roku 2030, sokolovna při veřejném setkání nad tímto dokumentem rozhodně nepraskala ve švech. Do sálu minulý čtvrtek vstoupilo přibližně 60 obyvatel, kteří hned u vchodu mohli barevným kolečkem označit na panelech, co považují za prioritu v budoucnosti města.

19.11.2013
SDÍLEJ:

PROJEDNÁVÁNÍ STRATEGICKÉHO PLÁNU rozvoje v České Skalici. Foto: Hynek Šnajdar

„Strategický plán je koncepcí, která by měla být vodítkem v systematickém rozvoji města. Měli bychom diskutovat o tom, jak naše město bude vypadat, o jeho dění, a jak budou stanoveny jeho priority. Je třeba si uvědomit, že občané nejsou jen lhostejnou součástí diskuse. Byla tedy ustanovena řídící skupina, která se bude zabývat jednotlivými podněty občanů," řekl starosta Tomáš Hubka.

V souvislosti se strategickým plánem byli osloveni občané dotazníkem a průzkum probíhal v září a říjnu. Nyní byly názory a postřehy obyvatel vyhodnoceny. Podle Aleny Bauerové, která je odborným konzultantem pro strategické plánování, bylo zpracováno 707 vyplněných obsáhlých dotazníků. K věci se tedy vyjádřila zhruba pětina dospělých občanů. Prostřednictvím internetu bylo vyplněno 112 dotazníků. Více než polovinu dotázaných tvořili starousedlíci, tedy obyvatelé, kteří ve městě žijí více ne 25 let. „Je patrné, že tištěný dotazník preferovali starší občané nad 56 let a senioři," uvedla Bauerová.

Z dotazníků vyplynulo, že občané mimo jiné vnímají jako pozitivum města turistické zajímavosti a cíle, charakter a klid menšího města či přírodu v okolí.

Nedostatkem podle nich je, že chybí veřejné koupání, málo pracovních příležitostí, třetina je nespokojena se sítí obchodu a služeb, čtvrtina s nedostatkem sportovišť, dětských hřišť a kulturního vyžití. Více než 50 procent obyvatel, kteří vyplnili dotazník, je nespokojeno se stavem a údržbou veřejných prostranství.

V oblasti životního prostředí občanů vadí nedostatečná péče o vodní dílo Rozkoš, vytápění tuhými palivy a spalování odpadů na zahradách. Mimo to Skaličanům scházejí bezpečné cyklostezky, stav a údržba vozovek i chodníků, parkování či chování řidičů. Postrádají i bazén nebo kulturní zařízení. Zajímavostí jsou odpovědi na bezpečnost ve městě. Obavy o bezpečnost mezi respondenty nejčastěji vyvolává nevhodné chování mladistvých, častý výskyt problémových osob a nedostatečná činnost městské policie. Za nebezpečná místa označili zejména náměstí, okolí klubovny zahrádkářů, heren barů a non stopů.

Respondenti se domnívají, že by město v budoucnosti mělo být čisté s dostatkem zeleně a kvalitním životním prostředím, s dostatkem pracovních příležitostí a podnikatelským prostředím. Důraz je při tom kladen na bezpečnost. Většina občanů chce v České Skalici i nadále žít. Osmnáct procent by se ale odstěhovalo především kvůli špatnému pracovnímu uplatnění ve městě. Jak prozradila konzultantka Bauerová, diskuse na téma strategický plán České Skalice budou i nadále pokračovat. Poznatky z nich budou zpracovávány a vyhodnocovány. „Finální podoba strategického plánu by měla být hotová v roce 2015," dodala.

Hynek Šnajdar

Autor: Redakce

19.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení