„Strategický plán je koncepcí, která by měla být vodítkem v systematickém rozvoji města. Měli bychom diskutovat o tom, jak naše město bude vypadat, o jeho dění, a jak budou stanoveny jeho priority. Je třeba si uvědomit, že občané nejsou jen lhostejnou součástí diskuse. Byla tedy ustanovena řídící skupina, která se bude zabývat jednotlivými podněty občanů," řekl starosta Tomáš Hubka.

V souvislosti se strategickým plánem byli osloveni občané dotazníkem a průzkum probíhal v září a říjnu. Nyní byly názory a postřehy obyvatel vyhodnoceny. Podle Aleny Bauerové, která je odborným konzultantem pro strategické plánování, bylo zpracováno 707 vyplněných obsáhlých dotazníků. K věci se tedy vyjádřila zhruba pětina dospělých občanů. Prostřednictvím internetu bylo vyplněno 112 dotazníků. Více než polovinu dotázaných tvořili starousedlíci, tedy obyvatelé, kteří ve městě žijí více ne 25 let. „Je patrné, že tištěný dotazník preferovali starší občané nad 56 let a senioři," uvedla Bauerová.

Z dotazníků vyplynulo, že občané mimo jiné vnímají jako pozitivum města turistické zajímavosti a cíle, charakter a klid menšího města či přírodu v okolí.

Nedostatkem podle nich je, že chybí veřejné koupání, málo pracovních příležitostí, třetina je nespokojena se sítí obchodu a služeb, čtvrtina s nedostatkem sportovišť, dětských hřišť a kulturního vyžití. Více než 50 procent obyvatel, kteří vyplnili dotazník, je nespokojeno se stavem a údržbou veřejných prostranství.

V oblasti životního prostředí občanů vadí nedostatečná péče o vodní dílo Rozkoš, vytápění tuhými palivy a spalování odpadů na zahradách. Mimo to Skaličanům scházejí bezpečné cyklostezky, stav a údržba vozovek i chodníků, parkování či chování řidičů. Postrádají i bazén nebo kulturní zařízení. Zajímavostí jsou odpovědi na bezpečnost ve městě. Obavy o bezpečnost mezi respondenty nejčastěji vyvolává nevhodné chování mladistvých, častý výskyt problémových osob a nedostatečná činnost městské policie. Za nebezpečná místa označili zejména náměstí, okolí klubovny zahrádkářů, heren barů a non stopů.

Respondenti se domnívají, že by město v budoucnosti mělo být čisté s dostatkem zeleně a kvalitním životním prostředím, s dostatkem pracovních příležitostí a podnikatelským prostředím. Důraz je při tom kladen na bezpečnost. Většina občanů chce v České Skalici i nadále žít. Osmnáct procent by se ale odstěhovalo především kvůli špatnému pracovnímu uplatnění ve městě. Jak prozradila konzultantka Bauerová, diskuse na téma strategický plán České Skalice budou i nadále pokračovat. Poznatky z nich budou zpracovávány a vyhodnocovány. „Finální podoba strategického plánu by měla být hotová v roce 2015," dodala.

Hynek Šnajdar