Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocná památná lípa bude pokácena

Nové Město nad Metují - Městská rada v pondělí 9. února odpoledne dala na doporučení dendrologa jednohlasně rozhodla o pokácení jedné ze dvou památných lip, které stojí u vstupu na krčínský hřbitov. Po odstranění stromu, jehož kmen a báze je infikována dřevomorem kořenovým, bude na jeho místě vysazena nová lípa.

11.2.2009
SDÍLEJ:

Poškozenou Lípu tentokrát před pokácením už nic nezachrání. Foto: Jiří Hladík

„Vzhledem k současně se zhoršující fyziologické vitalitě bylo proto doporučeno zrušení ochranného režimu památného stromu a následně pokácení,“ uvádí Jana Továrková z odboru životního prostředí, a neopomněla zdůraznit, že druhá z majestátných lip zůstává nadále památným stromem.
Znaleckým posudkem vypracovaným dendrologem Jaroslavem Kolaříkem byla lípa zhodnocena z hlediska provozní bezpečnosti rizikovým stromem bez možnosti jeho stabilizace. Tento posudek předního českého odborníka vychází z výsledků provedené tahové zkoušky. Tahová zkouška je exaktní metodou, která je schopna popsat podle reakce stromu na simulovanou zátěž, jak jeho odolnost proti zlomu, tak i proti vyvrácení. Výsledky provozní bezpečnosti byly natolik alarmující, že dendrolog doporučil strom odstranit.

Protože k podání žádosti o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les je třeba souhlasu vlastníka předmětného stromu (tzn. města Nové Město nad Metují), uskutečnila se minulý týden schůzka členů rady města, předsedy OV Krčín a zástupců odborných útvarů přímo na místě u krčínského hřbitova.
Zde byla diskutována i možnost dalšího řešení: ponechání přibližně čtyři metry vysokého torza kmene, které by však v důsledku pokračujícího rozkladu bylo po několika letech rovněž staticky nevyhovující. Proto byl nakonec městskou radou schválen doporučený návrh pokácení napadeného stromu.
„Ve správním řízení je rušena ochrana památného stromu lípy srdčité na pozemku p.č. 24/1 v k.ú. Krčín. Toto rozhodnutí by mělo nabýt právní moci 17. února 2009. MěÚ Odbor životního prostředí tuto skutečnost oznámí i do Ústředního seznamu ochrany přírody,“ seznámila nás včera s dalším postupem nezbytným pro zahájení kácení Jana Továrková.

Poté vlastník, kterým je město Nové Město nad Metují, podá žádost o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les věcně a místně příslušnému orgánu ochrany přírody – tzn. Městskému úřadu Nové Město nad Metují, odbor životního prostředí. „Ve správním řízení bude na základě této žádosti rozhodováno o povolení kácení tohoto stromu – dle zákona lze povolení ke kácení vydat ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu,“ doplnila Jana Továrková a upřesnila, že strom se bude kácet horolezeckou technikou – po kouskách od shora dolů.

„Kolem lip jsem chodíval se svým dědou už jako malý kluk na blízkou zvonici nebo do kostela a vždycky jsem se obdivoval jejich majestátu,“ vybavuje si ve vzpomínkách městský kronikář a krčínský patriot Jiří Hladík. „Je mi nesmírně líto, že se do jedné z památných lip pustil dřevomor, ale její nezadržitelně se zhoršující stav, podložený navíc znaleckým posudkem odborné firmy, nelze brát na lehkou váhu,“ je si vědom nezbytnosti pokácení lípy.
Rizikový strom stojí v sousedství silnice a chodníku, na prostranství, kde se shromažďují lidé. „Pokud by na místě zůstal zachován asi čtyřmetrový pahýl lípy, rozklad kmene stromu by pokračoval a obávám se, že by mohl ohrozit životy lidí pohybujících se v jeho okolí. Proto jsem pro vykácení celého kmene, vybagrování napadených kořenů a vysazení nového vzrostlého stromu,“ říká předseda Osadního výboru Krčín a spolu s ním se tak vyslovila i většina z jedenácti členů OV Krčín.

Památné lípy u kostela sv. Ducha ve svědectví historie

Dvě mohutné lípy malolisté stráží hlavní vchod do starobylého krčínského hřbitova již nejméně tři století. Soudobé písemné materiály (tj. pamětní knihy městyse Krčína, pamětní kniha krčínské školy a protokoly o schůzích obecního zastupitelstva v Krčíně) přesto bohužel o lípách u kostela sv. Ducha přinášejí jen strohé a okrajové údaje.

Lípy mají obvod kmene 426 cm a 490 cm a jsou pozoruhodné svými mohutnými kořenovými náběhy. „Podle mého vlastního amatérského měření z února 2008 mají lípy obvod kmene 456 cm a 512 cm,“ uvádí předseda Osadního výboru Krčín Jiří Hladík.

Při opravě hřbitova před 120 lety se v těchto místech kopala vápenka a dělníci v zemi odkryli šachtu s lidskými kostmi. Nalezli nějaký obrázek, peníze, knoflíky a došli k názoru, že tam kdysi byli pochováni francouzští vojáci.

O pokácení lip rokovalo krčínské obecní zastupitelstvo už na podzim před 120 lety. „Jelikož hřbitov u kostela zdejšího jest rozšířen a bude upraven, mají se starobylé lípy, které urovnání prostoru před hřbitovem překážejí ve dražbě prodati, vykopati a za peníze takto utržené s příspěvkem z obecní pokladny u kostela slušný kříž poříditi,“ píše se v protokolu o schůzích obecního zastupitelstva z 25. října 1889.

Lípy tehdy nakonec zůstaly stát. Sešlý dřevěný kříž, který stával mezi stromy, byl v roce 1901 nahrazen kamenným křížem ve slohu gotickém, z dílny novoměstského sochaře Josefa Marka, který tehdy stál 100 zlatých, jež byly uhrazeny „…ze sbírek provedených r. 1897 na okrasu kostela…“, jak stojí v Pamětní knize městyse Krčína z roku 1923.

Roku 1981 byly tito pětadvacetimetroví velikáni vyhlášeni za chráněný přírodní výtvor, od roku 1992 jsou památnými stromy. V roce 2003 se obě lípy dostaly mezi dvanáct finalistů v celostátní anketě Strom roku. Letošní rok bude bohužel pro jeden ze dvou majestátných stromů rokem posledním…

Autor: Jiří Špreňar

11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení