V Oblastní nemocnici Náchod v současné době pracuje 470 zdravotních sester. Podle tiskového mluvčího nemocnice Lukáše Holuba by jich náchodské zdravotní zařízení potřebovalo ještě více.


„Akutně bychom potřebovali počet navýšit o deset sester, ideální by ale bylo, kdyby jich bylo více o třicet,“ informoval nás mluvčí. Situace prý zatím není kritická, ale obává se, že by tomu tak v blízké budoucnosti být mohlo. Platy zdravotních sester s pětiletou praxí a vzděláním v oboru se v Oblastní nemocnici Náchod pohybují kolem 15,5 tisíce korun.


Právě ne příliš vysoké platy, náročná práce a k tomu na směny spoustu mladých dívek, které vystudují příslušný zdravotnický obor, nutí, aby se poohlédly po jiném zaměstnání. Některé z nich, jako například Lucie Vávrová z Náchoda volí možnost odejít do zahraničí. „Povolání zdravotní sestry mě baví. Je to svým způsobem poslání, ale mzdy nejsou odpovídající,“ říká Lucie. Její kamarádka Monika už pracuje více než dva roky v jedné rakouské nemocnici a Lucie zvažuje, že se vypraví za ní. „Platové podmínky v Rakousku jsou v tomto oboru lepší a není to zase tak daleko. Kromě toho jsem se od dětství učila německy, takže bych byla ve výhodě, protože by odpadla jazyková bariéra. Uvidíme,“ uvedl Lucie, která v současné době pracuje mimo zdravotnoický obor, ale chtěla by se k práci zdravotní sestry určitě v budoucnu vrátit.


Velkým přínosem pro nemocnice byl ještě v nedávné minulosti pomocný zdravotní personál. Šlo zejména o mladé muže, kteří v nemocnicích vykonávali náhradní vojenskou službu. Po zrušení vojenské povinnosti však zmizely i tyto pomocné síly, které by se mnoha nemocnicím v současné době dost hodily, i když nešlo o kvalifikované pracovníky ve zdravotnictví.


Od září 2004 lze obor všeobecná zdravotní sestra studovat jen na vysokých nebo vyšších odborných školách. Na střední škole ho nahradil obor zdravotnický asistent. Absolventi tohoto oboru zakončeného maturitní zkouškou ale často nemají zájem o práci ve zdravotnictví. Letos tento obor ukončí 3900 studentů, ale už teď je jasné, že do praxe nenastoupí ani třetina z nich.


„V posledních letech přibývá těžce nemocných pacientů a zároveň ubývá pomocných profesí. Sestry zůstávají na všechno samy,“ říká Irena Pejznochová z České asociace sester. Absolventi také často odjíždějí za lépe placenou prací do ciziny.


Řešením by mělo být lepší finanční ocenění práce sester a opětovné zvýšení počtu pomocného personálu. Zdravotní sestry by rovněž měly mít možnost pracovně růst.


„Důležité je také upravit vzdělávání sester, nedostatek kvalifikovaného personálu může ohrozit udržení kvality poskytované péče,“ dodává Pejznochová.
Ministerstvo zdravotnictví si uvědomuje závažnost problematiky a snaží se ji řešit novelizací zákona. (hyš, zdv)