„Ta televizní reportáž byla tak sugestivní, že kdyby nebyla o mně, uvěřil bych jí také. Ale já své jméno očistím,“ říká strážník Městské policie v Pardubicích obviněný z neonacismu Michal Kašpar.
Vezměme předložené důkazy Antifašistické akce popořádku. Jak vysvětlíte fotografii, na které pózujete v uniformě SS?
V našem Klubu vojenské historie Karin jsme se ve vojenských uniformách měli nafotit všichni a snímky poté dát na naše webové stránky. A já konkrétně se v klubu mimo jiné věnuji právě druhé světové válce a SS. Kdo tomu nevěří, může se podívat (www.kvhkarin.estranky.cz). Bylo to jen pro účel webu.
Nebylo ale trochu nešťastné pořizovat snímky přímo na služebně městské policie?
Bylo. Neměl jsem to dělat. Bohužel jsem ale doma neměl kvalitní fotoaparát.
Co fotografie, na které pózujete před vyvěšenou vlajkou nacistického Německa?
Takových snímků mám doma třicet. Je pořízená v Pardubicích na Pernštýnském náměstí při natáčení historického filmu. Stejným způsobem se tam nechaly zvěčnit desítky Pardubáků.
A snímek, kde s kamarády sedíte za zástavou fotbalových fanoušků s nápisem A.C.A.B. , tedy v překladu Všichni policisté jsou bastardi?
To už je nejméně pět let zpátky, foceno při narozeninové oslavě s kamarády. Nic za tím nehledejte. Prostě jsme byli v náladě, bylo trochu vypito a byla legrace. Navíc jsem nikdy nezastíral, že jsem patřil mezi fotbalové ultras (skalní fanoušky – pozn. red.).
Dneska už nepatříte?
Ne, na fotbal se už nekoukám skoro ani v televizi. Je už dneska o něčem jiném.
Tričko s nápisem známého neonacisty Iana Stuarta na další fotografii jste nosil proč?
Triko jsem původně dostal a s propagací nacismu to nemá nic společného.
Ale věděl jste přece, čí jméno je na tom tričku napsáno?
Já poslouchám jeho balady a nepřipadalo mně, že by něco propagoval.
Umíte anglicky?
Jen trochu.
Jak vysvětlíte asi nejožehavější snímek, na kterém jste v nacistických uniformách i s vaším kolegou z městské policie Janem Puldou?
To byla oficiální akce, dětský den, který se letos v červnu konal na pardubickém závodišti. Byli jsme tam za náš klub vojenské historie předvést dětem bývalé uniformy. Podobných fotografií je řada.
Antifašistická akce vznesla i další obvinění. Co váš e–mail wolf14@seznam.cz, uvedený jako kontakt na stránkách neonacistů?
Můj e–mail to je, ale používali ho další tři nebo čtyři lidé.
Ale proč je ten e–mail uveden v kontaktech neonacistů?
To jsem tehdy nevěděl. Chodily mi občas nějaké nacistické vzkazy, ale reagoval jsem na ně buď vůbec, nebo odmítavě. Dneska je navíc pod tímto e–mailem odkaz, že je na něj už zbytečné posílat poštu.
Proč jste si ale e–mail zakládali hromadně?
To bylo v době, kdy ještě nebyl internet rozšířený, nebyly ani mobily a potřebovali jsme na sebe nějaký kontakt.
S kým jste e–mail zakládal?
Nebudu nikoho jmenovat, to je věc vyšetřovatelů. S těmi lidmi se ani nestýkám, neviděl jsem je minimálně čtyři roky. A e–mail dal na stránky neonacistů někdo z ostatních bez mého vědomí. To, že bude fungovat jako kontaktní adresa pro neonacisty, jsem netušil.
A používáte tento e–mail dodnes?
Ano, ale mám už i jiný.
Jaký je váš postoj k neonacismu?
Nemám s ním nic společného.
Jaké je vaše politické přesvědčení?
To je moje věc, to nebudu komentovat.
KAMARÁDI ZE SLUŽEBNY. „Takové obvinění musí být od nějakého umaštěnce, který ani neukáže na kameru obličej. Je to celé naprosto scestné. Ale věřím ve spravedlnost,“ řekl kolega Michala Kašpara (vpravo) z městské policie Jan Pulda (vlevo). Pulda u strážníků zůstává.
Ve službě zůstane obviněný strážník z Pardubic pouze do konce října
Ředitel pardubické městské policie na nic nečekal a po zjištění, že by jeho podřízený Michal Kašpar mohl být spojován s propagací nacismu, se s ním dohodl na ukončení pracovního poměru.
„Chci především ochránit dobré jméno městské policie, proto jsem se dohodl s Michalem Kašparem na jeho odchodu z našich služeb,“ uvedl Petr Kvaš, ředitel strážníků v Pardubicích.
Podle něj by nebylo dobré, aby byl jakýkoli zaměstnanec městské policie spojován s podporou či propagací extremismu. Od prvního listopadu proto Michal Kašpar nebude nosit strážnickou uniformu.
„Opravdu jsme se na tom dohodli. Ale já své jméno očistím a vrátím se. Což by nešlo, kdybych navzdory obvinění v práci zůstával dál,“ přisvědčil Kašpar.
„Je neuvěřitelné, jak média dokáží někomu zničit život. Odvrátili se teď ode mne i kamarádi, kteří mě léta znají,“ dodal.
Za Kašpara se postavila řada jeho kolegů. „To obvinění je nesmyslné. Je to skvělý kluk a dobrý pracant. Nebyly s ním žádné problémy,“ řekl jeden nejmenovaný strážník.