Třeba v pondělí ráno spatřil redaktor Náchodského deníku skrz rozbitá okna z hlavní silnice na Červený Kostelec uvnitř tři postavy, jak za sebou táhnou kus železa. Ve čtvrtek zase nepřizpůsobivé občany viděl, jak si podávali železné části přes plot areálu. Na to, co se děje v Tepně i během demolice, poukazují někteří obyvatelé.

„Jak to, že naši občané mají přístup do tohoto prostoru? Nic jim nebrání v tom, aby kradli železo a obohacovali se," napsal v internetové diskuzi na zpravodajském portálu nachodsky.denik.cz jeden z obyvatel, který se podepsal jako Georg. Upozornil, že vídá téměř každý den nepřizpůsobivé spoluobčany, jak se snaží z Tepny něco „urvat".

Minulý týden Náchodem kolovala fáma, že majitel objektu, společnost JTH Holding, dala k rozebírání trosek lidmi souhlas. Opak je však podle jednoho ze členů představenstva společnosti Jana Grünera pravdou. „Naše společnost svolení k rozebírání a odvážení železa nedala. Na demoliční práce jsme si najali soukromou společnost. Krádeže železa nám, respektive této demoliční firmě, způsobují značné ztráty," uvedl Jan Grüner.

Vlastníka areálu prý překvapilo, s jakou vervou se nepřizpůsobiví na ruiny vrhly.

„Jsme překvapeni, s jakým nasazením sociálně nepřizpůsobiví občané majetek beztrestně odcizují," dodal Jan Grüner.

Policii státní ani městskou však nikdo kvůli zlodějům kovů v souvislosti s demolicí v posledních dnech nealarmoval. Byť lokalitu ze zřetele nepouští, zloděje kovů tak nyní policisté neřešili. „Kdybychom zaznamenali jakékoliv signály, že se tam děje něco protiprávního, tak policie je připravena zakročit a zakročí. Oblast Tepny nezmizela z našich pochůzek, kolegové tam dělají namátkové kontroly," uvedla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová. Od té doby, co do areálu nastoupila demoliční firma, tam však policisté prakticky na žádném zásahu v souvislosti s krádežemi nebyli.

Městští strážníci dávali v posledních dnech pozor především na to, aby při demolici nebyl nikdo ohrožen. „Při bourání v minulém týdnu spadl kus zdiva na přilehlou komunikaci. Naši strážníci museli upozornit demoliční firmu, aby si to zabezpečila. Jde o to, aby se při bourání něco nestalo, aby to někomu nespadlo na hlavu. Minulý týden jsme tam tedy působili především tak, že jsme dohlíželi, zda je vše, jak má být, aby to tam náhodou někoho neohrožovalo," uvedl velitel městské policie Miroslav Horák.

Kvůli zlodějům či bezdomovcům strážníky do areálu však nikdo nevolal. „Nikdo se neozval a nekontaktoval nás, že by tam potřebovali s něčím pomoc," dodal velitel.

Demolice Tepny má skončit do konce března, v závislosti na podmínkách počasí. Řada náchodských obyvatel odstranění boláku z tváře města vítá. Nemálo se jich bálo převážně v noci chodit kolem trosek, v nichž se usadili bezdomovci či tam pilně úřadovali zloději kovů. Později po zabezpečení areálu si však nepřizpůsobiví občané stejně cestu do areálu našli, nebo bourali traverzy a vysekávali železo zvenčí areálu.