„Rozhodli jsme, že chceme dát Mezinárodnímu dni žen trochu jinou náplň, aby svůj den slavily po svém a vzaly to do svých rukou," říká s úsměvem jedna z organizátorek Petra Kultová a rozdává příchozím macešky, které byly bez nějakého předem určeného řádu vysázeny u Selendrova sloupu. „Přejeme si, aby se maceška stala novým symbolem akce, kterou pojímáme ve stylu ,ženy ženám´. Zároveň jsme chtěly symbolicky vstoupit a být vidět ve veřejném prostoru a zanechat v něm stopu," rozdává příchozím různobarevné macešky.

Páteční Den divokých macešek navázal na loňskou výsadbu v Broumově. „Tehdy bylo naším společným přáním, aby se macešky postupně začaly rozrůstat i na dalších místech na Broumovsku. Letos je to Police," dodává a patou své „martensky" se snaží v hlíně udělat jamku pro jednu ze čtyř desítek macešek. „Lopatkou to půjde lépe," zazní zkušenost a další barevná kráska končí v zemi. Ještě každou zalít z konve a je hotovo.

Na sázení navázala výtvarná dílna v konferenčním sále Pellyho domů, kde pod vedením české umělkyně kosmo_nauty vznikalo pod rukama zúčastněných společné umělecké dílo odkazující na mariánská zjevení spojené s Kristýnou Ringlovou a sloupem Panny Marie Bolestné na polickém náměstí.

Zdroj: Jiří Řezník