Že je obor sběratelů široký, ukázalo právě toto jejich setkání. Například Rudolf Hruška začal ve třinácti letech a sběratelství se věnuje už šedesát sedm let.

„Především sbírám poštovní známky, ty sbírám průběžně. Zaměřil jsem se ale na prezidenty Československé a nyní České republiky. Ve sbírce jich mám asi sedmdesát, ale podle katalogu jich bylo vydáno sto padesát,"uvedl Rudolf Hruška.

Nové přírůstky se loví po burzách

Většinou nové přírůstky do sbírky shání po burzách. „Ale dnes je někdy cena tak vysoká, že je to nereálné koupit. Ve sbírce mám zastoupených všech jedenáct prezidentů, ale je potřeba je doplnit o různé variace, aby byla sbírka tématicky ucelená. Kompletní sadu mám pouze Václava Havla," dodal sběratel.

Rudolf Hruška sbírá také elektroniku, hlavně stará rádia, ale jen omezeně, protože, jak říká, zabere to dost místa a nemá na to prostory. To Miloš Kouba takový problém nemá. Přijel na setkání z Českého Meziříčí a sbírá etikety ze zápalkových krabiček.

„Sbírám je asi třicet let a ve sbírce jich mám okolo dvaceti tisíc. Soustředím se na naše výrobky a na ty, které byly určeny na export. Dnes už se etikety shánějí špatně, protože zápalky se u nás téměř nevyrábějí. Snažím se tak sestavovat kolekce z dřívější doby, a tak je sháním po burzách, tam jsou ale většinou drahé, výměnou a nebo když někdo objeví doma starou zatoulanou sbírku. Stále mě to baví, tak se tomu budu věnovat i nadále," prozradil Kouba.

Poličák Jaroslav Škop zase sbírá kapesní kalendáříčky. „Nechávám si je ale také vytisknout. Ty, které vyrábím, jsou s motivem Police a jejího okolí. Vyrobím jich vždy kolem stovky a snažím se je vyměnit za jiné, ale zase jenom z České republiky. Ve sbírce jich mám kolem pětistovky a věnuji se tomu asi osm roků. Dělám to jen okrajově, abych si zpříjemnil penzi, protože jen tak sedět mě nebaví," řekl Jaroslav Škop.

Pravidelné schůzky

V současné době má Klub sběratelů Policka, který setkání pořádal, okolo třicítky členů, kteří se pravidelně scházejí. Klub funguje už třetím rokem a stále připravuje něco nového. „Zastřešení máme pod městem, infocentrem a muzeem papírových modelů. S muzeem úzce spolupracujeme a v současné době připravujeme nové webové stránky. Ty budou informovat o naší činnosti a setkáních a stanou se součástí webových stránek muzea. Představena na nich bude hlavně publikační činnost členů. Případní zájemci se tam dozvědí vše potřebné, ale bude tam i seznam sběratelů," informoval předseda klubu sběratelů Josef Máslo.