Zahradu je vhodné nejprve celou zkontrolovat. „Ze stromů je nutné odstranit zaschlé plody a zakopat je, nebo dát do kompostu," upozornil Luděk Groh, předseda Českého zahrádkářského svazu Náchod. Jak dodal, v tomto období se už mohou zazimovat i růže. „Rostliny stačí jen trochu pokrátit, přihrnout zeminou a přikrýt chvojím. Stromkové růže lze zabalit do papíru," upřesnil Groh.

Péči si zaslouží i trávník, z něhož je důležité shrabat listí a koncem října ho pravděpodobně ještě naposledy posekat. „Trávník není dobré příliš krátit. Také na něm nesmí zůstat ležet posekaná tráva, protože by hrozila sněžná plíseň. V případě potřeby se taková místa mohou ošetřit například přípravkem Ortiva, který prodávají v zahrádkářských potřebách," doporučil Luděk Groh s tím, že cena se pohybuje přibližně od 60 korun.

Říjen je hlavním obdobím sklizně košťálové i listové zeleniny. Vlhké podzimní počasí přeje dorůstání kořenů, a proto je dobré počkat co nejdéle, ideálně do konce měsíce. Poté můžete zeleninové záhonky nahrubo zrýt, zarýt kompost a kde je potřeba, tak i vyvápnit mletým dolomitickým vápencem.