VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez práce je nyní více lidí

Náchod - Jak uvedl ředitel úřadu práce (ÚP) Michal Pejskar, došlo podle předpokladů v měsíci prosinci k nárůstu nezaměstnanosti.

23.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucei

Její míra dosáhla výše 4,2 procenta, což je o půl procenta více než v listopadu. V současné době je na Náchodsku bez práce 2502 osob. „Na tomto zvýšení se podílely poměrně početné příchody osob do naší evidence. Příčinou jsou zejména útlum sezonních prací či ukončení veřejně prospěšných prací. I přesto je míra nezaměstnanosti nižší než ve stejném období minulého roku, kdy dosáhla 6,1 procenta,“ řekl nám ředitel ÚP Michal Pejskar, jenž počítá, že s příchodem jarních měsíců se opět rozběhnou sezonní práce, a to zejména ve stavebnictví.


Ve srovnání se 77 okresy republiky figuruje Náchodsko na 17. místě a v rámci Královéhradeckého kraje na třetí příčce s nejnižší mírou nezaměstnanosti.


„Po celý minulý rok byla v náchodském okrese výrazně nižší míra nezaměstnanosti než v roce předchozím. Zároveň byla trvale vysoká poptávka po pracovních silách, a to především u strojírenských kvalifikovaných profesí,“ poznamenal Pejskar.


V souvislosti s počtem lidí bez práce je stále a dlouhodobě nejproblematičtější Broumovský výběžek. Ke konci loňského roku zde nemělo práci 7,2 procenta obyvatel, to je o tři procenta více, než činí celo〜okresní údaj, a o 1,2 procenta více, než je údaj celorepublikový.
Oblastí s druhou nejvyšší nezaměstnaností, kde její míra dosáhla 6,1 procenta, je Meziměstí, rovněž ležící na severu náchodského okresu.

Nezaměstnanost: Nejvyšší je na severu

Nezaměstnanost v náchodském okrese v měsíci prosinci mírně stoupla a její míra dosáhla 4,2 procenta. Nejhorší situace v tomto ohledu je na Broumovsku.


Například v Hynčicích je bez práce 16,3 procenta občanů. V Božanově je to 12,75 a v Heřmánkovicích je to 8,98 procenta. Mezi tyto tři obce severu náchodského okresu se vklínila obec Šestajovice na Jaroměřsku s mírou nezaměstnanosti 13,92 procenta.


Oproti této statistice jsou naopak na Náchodsku obce Brzice, Libchyně, Litoboř a Říkov, které mají nulovou nezaměstnanost. Relativně dobře jsou na tom také obce Suchý Důl s 0,49, Černčice s 1,22, Zábrodí s 1,49 a Nový Ples s 1,57 procenta nezaměstnaných.


Úřad práce (ÚP) eviduje také počet volných pracovních míst. Těch bylo ke konci prosince minulého roku 1090, což je o 214 míst více než ke stejnému datu roku 2006. Z tohoto počtu bylo 210 pracovních míst obsazeno absolventy škol. Dalších 54 míst obsadily osoby se zdravotním postižením. „Z porovnání počtu absolventských míst s evidovanými absolventy škol, kterých je 154, vyplývá, že na každého absolventa v současné době připadá v okrese Náchod 1,4 nahlášených volných pracovních míst. V počtu uchazečů se zdravotním postižením na jedno volné pracovní místo je hodnota osm osob vykazovaná okresem Náchod patnáctá nejnižší v rámci celé republiky a zcela nejnižší v Královéhradeckém kraji,“ upozornil ředitel ÚP Michal Pejskar.


Z 1090 volných pracovních míst byly v prosinci nejvíce zastoupeny profese soustružník, frézař, konstruktér, nástrojař, mechanik a seřizovač, strojní zámečník, šička a švadlena. Volná místa byla i pro kuchaře, číšníky, servírky. prodavače a pokladní.


Na jedno volné pracovní místo v současnosti v okrese Náchod připadá 2,5 uchazeče o zaměstnání. Na Broumovsku je to 6,9 uchazeče. Zde došlo oproti měsíci listopadu ke zvýšení o sedm desetin.

23.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení