Zatímco v Jičíně a v Trutnově vzniknou očkovací centra na strohých zimních stadionech, v Rychnově nad Kněžnou ve společenském centru, tak v Náchodě si zájemci o očkovaní půjdou pro injekci po širokém mramorovém schodišti kolem stěn zdobených štukovými dekoracemi. Radnice totiž k tomuto účelu nabídla reprezentativní prostory Městského divadla Dr. Josefa Čížka, kterému místní neřeknou jinak než Beránek.

Spontánní nápad

S myšlenkou využít Beránek jako očkovací centrum pro druhou fázi očkování proti covidu přišel náchodsky starosta Jan Birke při telefonátu s hejtmanem Martinem Červíčkem. „V podstatě to byl spontánní nápad při debatě o možnostech velkého očkovacího centra v Náchodě,“ říká starosta, že při přemýšlení nad možnostmi se nyní zahálející divadlo jevilo jako trefa do černého. „Beránek nabízí samá pozitiva – obrovské prostory, šatny, sociální zařízení, pěkné prostředí, ve kterém nebudou očkovaní stresovaní, imobilní vstupy, výtahy, dostatek parkovacích míst na náměstí,“ vyjmenovává starosta bonusy, které jsou k dispozici bez velkých příprav.

Že se Beránek promění na dočasné očkovací místo obyvatelé města komentovali na sociálních sítích v dobrém. „Když už to očkování musí být, tak je hezké, že to bude v tak noblesním prostředí. Budeme cestou tančit,“ reagovala Dana Minařiková.

„Super! Dobrá volba - známá budova i prostředí v ní. Pro ty, kteří chtějí podstoupit očkování nebude tato procedůra tak nemocničně sterilní,“ těší Karla Hurdálka z Horního Kostelce.

Zátěž pro kulturu

Využití prostor divadla pro očkování ale s sebou nese i zátěž, na kterou může doplatit už tak dlouhodobě přiškrcená kultura. „Pokud by se epidemiologická situace vyvíjela dobře a třeba v dubnu, květnu se snížil PES na druhý stupeň, tak nebudeme moc pořádat kulturní akce, protože v divadle budeme mít očkovací centrum,“ zmiňuje i druhou stranu mince ředitelka Marcela Kollertová. „Od podzimu máme přesunutých na jaro několik desítek akcí a ty opět musíme přesunout. To mě trochu trápí, protože diváci už se těší a kultura jim chybí,“ nabízí pohled optikou člověka, který zajišťuje kulturní program Beránku. „Musíme se s tím poprat,“ je si vědoma Marcela Kollertová.

Beránek se tak stane po Fakultní nemocnici v Hradci Králové druhým největším očkovacím centrem v kraji. Ve FN HK rozdá 15 očkovacích týmů 30 tisíc očkovacích dávek měsíčně a v Beránku, kde by mělo působit šest až osm očkovacích týmů to bude 21600 vakcinačních směsí.

Díky dobrému internetovému pokrytí a početné záloze dobrovolníků by v Náchodě neměl být problém ani s logistickým zabezpečením očkování. „Máme k dispozici 70 dobrovolníků, kteří jsou v zásadě připraveni na vyškolení pro administrativní práci. Jednoduše řečeno - jsme v Náchodě připraveni,“ ujišťuje starosta Jan Birke.