VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů vábila svou magií

Náchod, Broumov, Jaroměř /FOTO, VIDEO/ - Chvěli se při hlubokém vyzvánění zvonů, uvědomili si sílu tónů varhan, mohli obdivovat krásu sakrální architektury a umění. Páteční noci kostelů využily stovky lidí po celém regionu, aby nahlédly do prostor, kam se při jiné příležitosti nepodívají.

1.6.2015
SDÍLEJ:

AŽ PO STŘECHU si mohli prohlédnout kostel svatého Vavřince lidé v Náchodě. Nechyběla prohlídka s výkladem, lidé spatřili varhany, prostory půdy, nahlédli do obou zvonic se starobylými zvony. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Návštěvníci kostela svatého Vavřince na náměstí v Náchodě se například mohli dozvědět řadu informací nejen o historii kostela, ale také o křesťanské symbolice či o už několik let probíhajících opravách.

„Všimněte si, že ty trámy jsou asi 400 let staré, ale jejich konce už ne, ty se opravovaly před lety," ukazoval jeden z průvodců návštěvníkům střechu v prostorách půdy svatostánku. Tu nechal zdejší děkan k této příležitosti dokonce nasvítit. „Je tu přes tři sta šroubů. Památkáři povolili vyměnit jen to, co bylo shnilé," pokračoval v seznamování s podkrovím průvodce. A jako další zajímavost uvedl, že když se střecha rekonstruovala, vyneslo se z půdy neuvěřitelných deset tun nejrůznějšího nepořádku. Všichni se prý dodnes diví, že tak moc zatížená klenba se pod takovou tíhou nezřítila.

Zatímco jedni návštěvníci si prohlíželi půdní prostory, další mířili do věží Adam a Eva, které jsou domovem zvonů. Naštěstí v pátek ani otevřenými okny, jimiž bylo možno pozorovat náměstí a okolí, neodletěly do Říma. Někteří návštěvníci si vyzkoušeli, tak obtížné je takový zvon rozhoupat. Bylo k tomu zapotřebí dvou dospělých mužů. Když pak zvon zněl, jeho rezonující a hluboký tón jistě v mnohých vzbuzoval pokoru či respekt nejen k práci mistrů zvonařů. Další program byl připraven v lodi kostela.

Návštěvníci mohli vyslechnout hudební vystoupení, absolvovat komentovanou prohlídku nebo se něco zajímavého dozvědět o varhanách. Tuto možnost si nenechaly ujít desítky lidí. Spousta z nich se zajímala o opravy kostela a obdivovala úsilí, které je k záchraně jedné z náchodských dominant zapotřebí.

„Mám z toho skutečně velikou radost. Hodně to prokouklo a nejenom tento kostel. Je vidět, že se do toho investuje, což je dobře," sdělil například jeden z náchodských obyvatel a rodáků Jaroslav Ježek.

Památka v srdci polyká miliony

Podle náchodského děkana Boguslawa Partyky je Noc kostelů zajímavou příležitostí. „Je to šance pro lidi, aby se podívali do kostela, kam se třeba normálně nedostanou, a aby se něco dozvěděli. Také to lidi spojuje. Z naší farnosti se okolo 45 až 55 lidí zapojilo do této akce, aby se kostel ukázal jako takový skvost. Dokonce kvůli té dnešní Noci kostelů jsem nechal dát úplně nové osvětlení půdy a věží," sdělil děkan Boguslaw Partyka.

Akce podle něj také ukazuje na otevřenost církve. „To je rozdíl mezi církví a sektou. Totiž církev, ta je otevřena směrem k lidem, kdežto sekta je uzavřená. Do církve se těžko dostanete a jednoduše odejdete, ale do sekty se jednoduše dostanete, ale nikdo vám nedovolí odejít. Myslím si, že pro církve, které pořádají Noc kostelů, je toto dobrá záležitost. Tímto způsobem také lidé vidí naši otevřenost. Neslyší jen o restitucích, ale zjistí, že i něco děláme. Například tento kostel, kde probíhají opravy, tak to je a bude tady na náměstí perlička pro Náchod," dodal děkan.

Pro farnost je podle něj těžké opravy kostela, které stojí mnoho milionů korun a trvají už řadu let, financovat. Finanční podporu opravám poskytuje Ministerstvo kultury České republiky, Královéhradecký kraj i Město Náchod. Výrazně pomohla také Nadace ČEZ. Rekonstrukce by se neobešly ani bez darů farníků a dalších sponzorů. Peníze na obnovu, která stojí skutečně miliony korun, aby význačná památka v samém srdci města prokoukla a vydržela další minimálně desetiletí, přitom farnost musí dál shánět.

Náchodský kostel svatého Vavřince je původně gotická stavba, která byla vystavěna zřejmě už kolem roku 1310. K presbytáři přiléhají dvě čtverhranné věže, které jsou přibližně čtyřicet metrů vysoké a lidově nesou jména Adam a Eva.

Osmnáct svatostánků má jedno srdce

Magickou atmosféru bylo v pátek večer možno prožít též v Broumově, kde se konala ve zdejších kostelech hudební vystoupení. Poslední z nich začalo odbytím desáté večerní u svatého Petra a Pavla. Vystoupil soubor ReBelcanto s hebrejskými a španělskými písněmi.

Ještě předtím však zdejší děkan Martin Lanži přítomné přivítal a sdělil jim pár informací o historii stavby a další zajímavosti. „Tento kostel je z osmnácti kostelů, které máme, srdce farnosti," zdůraznil Martin Lanži. Připomněl, že první zmínka o stavbě kostela pochází už ze 13. století.

Po skončení programu přišli děkanovi poděkovat za uskutečnění této akce návštěvníci dokonce až z Plzně, kteří právě pobývali ve městě a zavítali sem. „Tak doporučte Broumovsko v Plzni," usmíval se na ně děkan.

Také Martin Lanži vnímá Noc kostelů jako zajímavou a dobrou příležitost. „Je to pokus trochu pozvat lidi, jakkoliv jsou zváni na každou bohoslužbu a koncerty, do kostelů. Má to mediální podporu a lidé na to slyší, tak i z tohoto důvodu jsme se k akci opět připojili. Tady na té místní úrovni to vnímáme také jako jeden z dalších faktorů, kdy spolupracuje Město Broumov, Základní umělecká škola Broumov a Farnost Broumov a snažíme se, co můžeme, nabídnout zajímavou kulturní akci veřejnosti," sdělil Martin Lanži.

Otevřela se také krypta s mumiemi

Noc kostelů zpřístupnila mimořádně také chrám svatého Mikuláše v Jaroměři. Mezi zajímavosti, které zde byly k vidění, patřil hudební literátský kůr nebo krypta s mumiemi. „Krypta sloužila k pohřbívání významných jaroměřských měšťanů v průběhu 18. století," informovala Pavla Karásková z jaroměřského informačního centra.

Autor: Pavel Bednář

1.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel
19

Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.

Dostavbu D11 blokují Děti Země

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v prosinci roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Konec ledna bude patřit nadějím

Náchod - Fotbalový oddíl FK Náchod pořádá v házenkářské hale na Hamrech na sklonku ledna několik mládežnických turnajů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT