VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NONA slavila dvacetiny

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ - Zdejší Denní stacionář NONA měl ve středu důvod k radosti. Uplynulo totiž dvacet let od jeho založení. Tuto významnou událost si nenechala ujít řada významných gratulantů.

15.9.2012
SDÍLEJ:

Denní stacionář NONA oslavil 20 let od založení.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Stacionář NONA (Novoměstská Naděje) vznikl proto, aby mladí lidé, kteří ukončí školní docházku a kvůli svému zdravotnímu postižení nejsou přijati do žádného odborného učiliště ani pracovního poměru, nemuseli zůstat jen doma se svými rodiči. Každý člověk potřebuje kamarády, přátelství, společnou činnost a zábavu. A nejen to jim nabídl stacionář. Také rehabilitaci, plavání, setkávání s dalšími kamarády podobných zařízení, výlety, rekondiční pobyty a mnoho dalšího. Klienti ho mohou navštěvovat do svých 50 let.

„Před dvaceti lety se na novoměstské Sdružení zdravotně postižených obrátila učitelka a výchovná poradkyně ve Zvláštní škole v Novém Městě nad Metují Jana Potočková. Uvědomila si totiž, že žáci zvláštní školy mají po jejím ukončení problém se v životě dále uplatnit a chtěla pro tuto skupinu vybudovat centrum," připomenul vznik stacionáře Jaroslav Mňuk, předseda společnosti zdravotně postižených NONA, která je zřizovatelem stacionáře a jeden ze zřizovatelů speciální školy.

Počátky prý byly velmi skromné. Dvanáct klientů, vychovatelka, účetní a ředitelka Jana Potočková, které svoji práci vykonávala s láskou celých 19 let. Prostory stacionáře poskytlo město. Jednalo se o bývalou prádelnu a sušárnu jeslí jako hernu a dílnu pro stacionář. V budově sídlila ještě mateřská škola, zvláštní škola a tři rodiny nájemníků.

Jak šel čas, stacionář, který se původně jmenoval Naděje, postupně získával v budově více prostoru. A jelikož v okolí chybělo zařízení, kde by hendikepované děti mohly absolvovat povinnou školní docházku, přijali v roce 1996 jednu učitelku a otevřeli jednu třídu, kde se vzdělávalo šest dětí. Od té doby prošly škola i stacionář mnohými změnami a rekonstrukcemi.

Od ledna letošního roku sídlí v jednom poschodí Stacionář NONA a ve druhém Základní škola speciální NONA.

Vychovatelé Stacionáře NONA dělají s dětmi, mládeží i dospělými především takové činnosti, které je mají co nejvíc připravit na pokud možno samostatný život. Pracovní činnosti se střídají se zábavou, společenskými i sportovními aktivitami. 

Autor: Regina Hellová

15.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení