„Podle mě už komunisté nemají lidem co nabídnout. Vezou se na demokratickém systému. Co nabídnou? Novou revoluci? Na to lidé neslyší. Dříve měli komunisti silnou členskou základnu. Dnes se tato základna zeštíhluje i přirozenou cestou,“ uvedl psycholog Jan Lašek.

Zklamání z polistopadového vývoje prý cítí hlavně starší generace. „Ta měla v roce 1989 pocit, že se bude mít jen bezvadně, skvěle a že to půjde rychle. Je to ale o nás a my zůstáváme stejnými osobnostmi jako v mládí, nic se nemění. Tohle byla nutná deziluze,“ podotkl.

Ačkoli voličů KSČM ubývá, stále jsou slyšet hlasy, že za „komunistů bylo líp“. Podle Laška patří lidem, kteří se měli za minulého režimu dobře nic jim totiž nechybělo nic neznali a nic nemohli.

„Je to trochu klišé. Musíme si uvědomit, že tito lidé byli minimálně o osmadvacet let mladší, na vrcholu sil, i toto hraje svou roli. Tyto dvě doby jsou však neporovnatelné,“ poznamenal.

Polistopadové nadšení mohl také například utlumit fakt, že znovunabytou svobodu si lidé nespojili i s vlastní zodpovědností. „Lidé si svobodu možná nespojují i s morální zodpovědností. I to může vést k rozčarování ve společností,“ ohodnotila porevoluční vývoj české společnosti historička Martina Opršalová Dašková.

104letý pamětník: Nadšení se přetavilo v rozčarování

Náchod - Nejstarším pamětníkem listopadových události na Náchodsku je bezesporu Vlastimil Šubert, který se právě včera dožil 104 let. Před třemi lety byl při příležitosti 25. výročí sametové revoluce oceněn na náchodské radnici za svoji angažovanost. Úctyhodný věk mu ale nebrání v tom, aby se nezajímal o dění ve společnosti. Ale příliš důvodů k radosti nemá. „Tatínek všechno sleduje. V současnosti je zklamaný z toho, jak dopadly volby, koho tam lidé zvolili,“ uvedl jeho syn Tomáš Šubert a napověděl, že otcovy sympatie rozhodně nemá ani Babiš, ani Okamura. „V roce 1989 byl šťastný, že se dožil svobody, začal s podnikáním… Teď je smutný z toho, kam se to po 28 letech dostalo. Už ani nechce domýšlet, kam to povede,“ říká syn otce, který již nevidí a informace získává z rádia. „Teď bych ale řekl, že od voleb už se mu to ani nechce poslouchat.“