„I když poryvy větru dosahovaly síly přes 100 km v hodině a trvaly téměř 48 hodin, nedošlo naštěstí k žádným větším škodám na majetku ani zraněním místních obyvatel,“ ujistil novoměstský starosta Petr Hable a dodal, že Městská policie Nové Město nad Metují obdržela během víkendu 22 různých oznámení a musela povolat do služby dalšího strážníka, který pomáhal hasičům s odstraňováním spadlých stromů.

Celkem bylo odklizeno 36 popadaných stromů, jednalo se o lokality ve Vilách, ve Vrchovinách a na Rezku, kde strom poničil vedení vysokého napětí, na místě hrozilo nebezpeční zásahu elektrickým proudem a situace byla velmi nebezpečná. Přímo ve městě vyděsil občany pád stromu u prodejny Verner na Rychtě, který byl vyvrácen větrem. Shodou příznivých okolností zde v době pádu nestálo ani neprojíždělo žádné auto a nešel žádný chodec.

Dále byly poškozeny stromy na náměstí 17. listopadu, v parčíku u Husova sboru a v Jiráskových sadech u sokolovny, kde padající strom poničil workoutové hřiště. V městských lesích vítr poničil 200 m3 stromů.

„Prosíme všechny občany, aby v následujících dnech do lesů nevstupovali, neboť stále hrozí nebezpečí pádu poškozených stromů!“ zdůraznil starosta a vysvětlil, že veškeré stromy ve městě jsou pravidelně kontrolovány v rámci programu Stromy pod kontrolou, kdy odborný pracovník kontroluje rizikové stromy ve městě.

„V uplynulých týdnech bylo na základě jeho doporučení několik stromů pokáceno, ale ne vždy je samozřejmě možné odhadnout, jak je který strom odolný a zda vydrží takto silné poryvy větru,“ konstatoval Petr Hable a vzkázal velké poděkování strážníkům, dobrovolným hasičům a pracovníkům technických služeb, kteří s maximálním nasazením zvládli nastalou krizovou situací, a díky jejich práci byly veškeré komunikace průjezdné ve velmi krátkém časovém úseku.

Eva Kupková z novoměstského městského úřadu ještě dodala, že se hromadí dotazy na osud poničeného workoutového hřiště. „Chceme všechny místní obyvatele uklidnit. V tomto týdnu dojde k odklizení smrku a poškozené prvky budou demontovány a odvezeny do technických služeb. Tam budou opraveny a navráceny na své místo v horizontu několika málo týdnů,“ informovala Eva Kupková.