Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové Město se náklaďáků hned tak nezbaví

Nové Město nad Metují - Vyřešit komplikovanou dopravní situaci Nového Města nad Metují by měla jedna ze šesti navržených tras, které by odklonily dopravu.

6.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Mapa - srovnání tras. „Těchto šest variant bylo podrobně rozebráno z několika zásadních pohledů dopravních a stavebních hledisek, ekonomiky, vlivu na životní prostředí, koncepce návrhu a rizik projektu. Celkem se jednalo o 25 podrobných kritérii ovlivňujících a ovlivněných hlavními charakteristikami stavby. Ke každé variantě byl vypracován seznam kladů a záporů," popsal princip výběru novoměstský místostarosta Michal Beseda. Nejvíce bodů nasbírala varianta dle Dokumentace územního rozhodnutí (DÚR), známá jako „přeložka", vedoucí od Spů mostem přes Metuji k nádraží, ulicí gen. Klapálka k mostu u Ammannu, po loukách za Novým Městem nad Vrchoviny, kde se napojuje na stávající silnici I/14.

STÁT ŠETŘÍ, NA PŘÁNÍ MĚST MOC NEHLEDÍ

Cesta za klidnější dopravou ve městě pokračovala zpracováním ekonomické efektivnosti projektu. Bylo potřeba zjistit zda přínos této stavby je takový, aby se státu vyplatilo do něj investovat. „Jedná se totiž o nadregionální silnici propojující několik okresních měst různých krajů s přímou návazností na mezinárodní dopravu s Polskem. Při jejím trasování a nákladech na výstavbu musí stát brát v úvahu hlavně celospolečenskou prospěšnost, nikoli pouze a jenom přání měst ležících na její trase," vysvětluje Beseda.

TUNEL? VYLOUČENO! TO SE NEVYPLATÍ

Zároveň byla vítězná varianta doplněna o podvariantu se zahloubenou silnicí (tunelem) před nádražím a dále směrem k řece Metuji. Původní varianta totiž v určitých místech kontaktu s obytnou zástavbou nesplňuje současné hlukové limity. Z pohledu státu ale toto vylepšení z hlediska ekonomické efektivity nevykazuje příznivé výsledky. Přeloženo do srozumitelné řeči se nevyplatí budovat nic jiného než variantu dle Dokumentace územního rozhodnutí tedy žádná přeložka s tunelem, žádný obchvat města.

VÍCE SE BUDE DÍT AŽ ZA ROK PO REFERENDU

Radnice požádala o vyjádření i zadavatele studie Ředitelství silnic a dálnic. „Na základě výsledků ekonomického hodnocení lze doporučit pro další přípravu stavby pouze Variantu DÚR. Ostatní varianty ekonomická kritéria výrazně neplní a nelze je tak schválit. V souvislosti s konáním referenda v příštím roce, kdy bude položena otázka veřejnosti o souhlas s projektovanou trasou, bylo na základě dohody s Ministerstvem dopravy ujednáno, že v letošním roce bude zpracována aktualizace hlukového posouzení. O další přípravě stavby bude rozhodnuto na základě výsledků aktualizace hlukového posouzení a výsledku referenda."

Novoměstská radnice hodlá intenzivně pokračovat v jednáních se všemi organizacemi, které mají na budoucnost tranzitní dopravy Nového Města nad Metují jakýkoli vliv. Jako prozíravý se však ukázal přístup města, které se v uplynulých dvou letech snaží o co nejrychlejší opravy a rekonstrukce všech silnic na území města, po kterých jezdí tranzitní doprava v současnosti.

„Do rozhodnutí o tom, kdy se začne tranzitní silnice stavět, totiž zbývá v tuto chvíli určitě ještě řada měsíců. A následná doba výstavby od prvního kopnutí do země je pět let," je si vědom Michal Beseda, že dopravní situace Nového Města se nevyřeší mávnutím kouzelného proutku. 

Autor: Jiří Špreňar

6.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení