VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novému nádraží už nic nebrání

Náchod - Město má posvěcení ministra a ředitele drah, pustí se snad už do autobusového nádraží.

25.7.2013 2
SDÍLEJ:

TAK BUDE VYPADAT nové autobusové nádraží.Foto: Vizualizace

„Líná huba, holé neštěstí." To rozhodně neplatí v případě stavby autobusového nádraží v Náchodě. Totiž po úterním jednání, které si starosta Náchoda Jan Birke vyprosil dokonce až u ministra dopravy Zdeňka Žáka a generálního ředitele Českých drah (ČD) Petra Žaludy, se stavba nového autobusového terminálu v Náchodě zřejmě konečně bude moci zahájit.

Stavbu dosud zbrzdilo, že ČD, přestože měly na stavbu města navazovat rekonstrukcí vlakového nádraží, nemohou nyní kvůli plánovaným převodům majetku na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) do nádraží investovat. Aby město mohlo stavět, je ale potřeba zbourat toalety a zajistit nové, udělat přeložky parovodu a kanalizace, to vše v majetku drah. Protože byrokratický aparát státní instituce s tím nyní nehne, město to obstará a uhradí samo.

V pondělí spoluúčast města v investici na majetku drah posvětili náchodští zastupitelé. V úterý na toto řešení kývl jak ministr, tak generální ředitel drah. „Nyní vyčkáme na písemné stanovisko, respektive na návrh řešení možnosti zahájení naší investice i přesto, že ČD stavbu, na kterou měly naše práce navazovat, nezahájily. Poté můžeme připravit konkrétní harmonogram prací a termín zahájení rekonstrukce autobusového nádraží," sdělil Jan Birke.

Podle něj ředitel ČD navrhl toto řešení. Město zajistí náhradní sociální zařízení pro cestující vlakové i autobusové dopravy. Bude ho provozovat až do doby dokončení výstavby nového sociálního zařízení ve výpravní budově vlakového nádraží. Její rekonstrukce je pro ČD prioritou, kterou by měla dodržet i SŽDC po převodu majetku.

Po zprovoznění toalet bude město moci provést demolici části výpravní budovy, přeložky sítí, a tak uskutečnit stavbu autobusového nádraží.

Město by podle odhadů neměl zásah do majetku drah a pořízení toalet stát více než milion čtyři sta tisíc korun. Až mobilní toalety na nádraží nebudou zapotřebí, bude je moci použít na dětském dopravní hřišti, při kulturních či sportovních akcích. Stavební práce zase zaplatí v rámci víceprací na stavbě autobusového terminálu. I tak město významně ušetří, protože stavba nádraží byla projektována na zhruba šedesát milionů korun, avšak výběrovým řízením se cenu podařilo o mnoho milionů korun snížit.

Kdyby však ke stavbě nedošlo, město by muselo vracet dotaci ve výši několika milionů korun na terminál a další ve výši několika set tisíc na obnovu parku. Především by však neuskutečnilo letošní největší investici, na kterou dá z vlastního rozpočtu zhruba 35 milionů korun a už léta na ni čekají tisíce cestujících.

„Od počátku řešíme celou věc s generálním ředitelem Českých drah, který je rovněž informován a snaží se věc vyřešit. Aktuální situace v Českých drahách je však velmi komplikovaná a proto jsem nechtěl nechat nic náhodě. Mou prioritou v těchto dnech bylo, sejít se s ministrem dopravy a informovat ho o nutnosti vzájemné koordinace našich staveb. Jsem rád, že mě pan ministr v tak krátkém termínu přijal a osobně si z jednání odnáším reálnou naději v brzké zahájení rekonstrukce nádraží. Dalo by se říci, že mi spadl kámen ze srdce," dodal Birke.

TAK BUDE VYPADAT nové autobusové nádraží.

Autor: Pavel Bednář

25.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení