Oslavy zahájila ředitelka školy Klára Barešová, spolu se starostou Milanem Slavíkem, který prozradil, že by se bez zdejší průmyslovky ani nenarodil, protože se tam hned v prvním ročníku seznámili jeho rodiče. „Mamince je 84 let a nikam už moc nechodí, ale odpoledne na oslavy také dorazí, protože se asi tři roky neviděla s kamarádkami a domluvily se, že se setkají,“ uvedla starosta Milan Slavík. Dorazil i jeho kolega z Náchoda Jan Birke, který zde maturoval.

Zavzpomínat si přišli i další bývalí žáci, v některých rodinách studovaly už tři generace průmyslováků a škola zasáhla do jejich osudů. Mnozí zde našli lásku a partnery na celý život, ale i opravdové kamarády. „Máme tady dva srazy, jedni jsou maturanti z roku 1957 a druzí z roku 1962. Prohlíželi si celou školu. Kromě absolventů přijeli i tři bývalí ředitelé – pánové Houser, Jemelík a Holeček. Dokonce i pan učitel Doležal, ten přijel v 93 letech sám svým autem,“ sdělila ředitelka Klára Barešová, kterou velice potěšil obrovský zájem. Škola doslova praskala ve švech a všude byl slyšet hlasitý hovor a smích, jak se lidé po letech setkávali, jak pro tento den, pro tento okamžik bylo všem spolu dobře. „Návštěvníci si zavzpomínali u připravených fotografií či prezentaci na počítačích, ale také pochválili moderní úpravy školy."

Ta se může pochlubit, mimo jiné, zbrusu novou fasádou s nevšedním potiskem, která byla dokončena letos o prázdninách. Nikde v republice zřejmě nenajdete školu, která je popsána jako stránky knihy. V budově novoměstské průmyslovky se jedná o výňatky z textu dramatu Karla Čapka R.U.R., což je zkratka Rossumových univerzálních robotů.

V rámci oslav proběhla také prezentace strojírenských firem, které se školou spolupracují a zaměstnávají její absolventy.

Na organizaci celodenní akce se kromě pedagogů podíleli i studenti, kteří návštěvníky provázeli po škole, ale také jim zpestřovali program jako například Filip Jakub Koudelka z Police nad Metují, který hrál na klavír.

Z historie i současnosti

Dnešní Střední průmyslová škola, Odborná škola a Základní škola Nové Město nad Metují navazuje na dlouholetou tradici středního odborného školství v Novém Městě nad Metují, která sahá hluboko do minulosti. Už v roce 1928 byla založena Lidová škola hospodářská, která se starala o učňovský dorost.

Dnešní střední průmyslová škola vznikla postupným slučováním středních odborných škol v Novém Městě nad Metují. Základ tvoří původní Střední průmyslová škola strojnická, která byla založena v roce 1953.

Od roku 2018 je Střední průmyslová škola součástí vyššího celku, který vznikl dalším sloučením novoměstských škol, a to Střední průmyslová škola, Odborná škola a Základní škola, Nové Město nad Metují.

Pod vedení školy spadalo dosud i odloučené pracoviště Odborné školy v Opočně. Od školního roku 2023/2024 se obory z Opočna otevírají pouze v Novém Městě nad Metují.

Dnes tedy průmyslovka poskytuje střední odborné vzdělání jak ve studijních, tak v učebních oborech zaměřených na strojírenství a informační technologie, pro děvčata je to obor kosmetička. Zájemci o maturitní obor s výučním listem mohou využít nabídku vzdělání v odvětví mechanik seřizovač-programátor CNC strojů.

Žákům jsou dále k dispozici obory s výučním listem, jako je obráběč kovů, strojní mechanik, kadeřnice, kuchař-číšník, cukrář, pekař, pečovatel, prodavač, květinář-aranžér, autoopravář nebo zámečník-údržbář.