V Novém Městě nad Metují se divadelníci věnují charitativnímu festivalu již podruhé. Vloni 2022 zorganizovala NOvoměstská DIVadelní SEbranka (NODIVSE) neoficiálně první ročník charitativního festivalu. Tehdy byla sbírka věnována rodině Tichých z Moravské Nové Vsi, která přišla o dům v důsledku tornáda. Pro úspěch sbírky, ale také pro neopakovatelnou atmosféru a krásné divadelní zážitky se soubor rozhodl pojmout tento charitativní jednodenní festival jako začínající tradici.

Svatý Martin na bílém koni..
Kam o víkendu? Na vítání svatého Martina či mistrovství ve smažení řízků

„Tentokrát je sbírka věnována Emmě Janovské, která je kvůli nemoci ve svých osmi letech plně závislá na péči svých rodičů – potřebuje nakrmit, převléknout, přebalit. Jinak je Emmička veselá a vnímavá holčička. Díky své diagnóze potřebuje mnoho léků, ale také pravidelné cvičení, lázně a terapie. Rodiče využívají zázraku hippoterapie, které jsou finančně velmi náročné,“ uvedla šéfka novoměstských ochotníků Lucie Kotěrová.

„Emma je prakticky nepohyblivá. Zvládá se pouze přetočit na boky. Je nesocializovaná a je plně závislá na naší péči. Jinak je strašně vnímavá a veselá holčička. Denně s ní cvičíme, jezdíme po lázních a hippoterapiích. Hippoterapie jsou pro nás dost finančně náročné, proto jsme rádi za každou pomoc,“ dodal otec Emmičky Roman Janovský.

Davídek pospíchal na svět, narodil se doma v Novém Hrádku. Maminka děkuje zdravotníkům.
Překotný porod. Davídek pospíchal na svět, narodil se doma v Novém Hrádku

Na DiFestivalu pro Emmu, který se bude konat 11. listopadu v novoměstském Kině 70 se můžete těšit na dopoledne s loutkovými pohádkami a na odpoledne kvalitních divadelních komedií. Chybět nebudou ani svatomartinské dobroty, zmíněné víno a punč.

Dopoledne Loutkové divadlo Maminy Jaroměř představí v 9:30 jednu z nejznámějších světových pohádek – Sněhurka a sedm trpaslíků, o zlé královně, krásné princezně a sedmi trpaslících. Další pohádkou, kterou si tento soubor připravil, je Rytíř Brumla a maličká víla - pohádkové vyprávění tak trochu o klučičím a holčičím světě, ale především o podivuhodném přátelství jednoho neobyčejného rytíře a jedné docela obyčejné maličké víly začne v 10:30.

Oblastní nemocnice v Náchodě. Ilustrační snímek.
Biologická léčba pro onkologické pacienty. Nově ji nabízí i náchodská nemocnice

Divadelní ochotnický spolek OCHOS Smiřice představí od 13 hodin hru Postel pro anděla. Divadelní spolek F. A. Šubert Dobruška předvede od 15 hodin světově proslulou veselohru čili konverzační komedii Jak je důležité míti Filipa. Vrcholem dne bude premiéra domácího souboru, známá hra Naši furianti - klasika českého realismu z prostředí vesnických typických představitelů a šarvátek. Kdo bude v obci novým ponocným, a kdo z radních má pravdu? Stále aktuální komedie o tom, že jsme všichni svým způsobem furianti.

„Určitě bych ráda pozvala na celý festival, ale zvlášť pak na naši premiéru hry Naši furianti Ladislava Stroupežnického. Můžete se těšit na krásnou charitativní atmosféru, která jistě vykouzlí nejeden úsměv, na svatomartinské dobroty, ale také na pořádnou dávku dobrého divadla. Na jednotlivá představení si můžete koupit místenky za symbolické ceny, a přímo na místě přispět do sbírky pro Emmičku Janovskou, která peníze využije na hippoterapie,“ doplnila Lucie Kotěrová.