VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novoměstští zahrádkáři se bojí o své pozemky na Bobečku

Nové Město nad Metují - O budoucnost svých zahrádek se bojí převážně starší lidé, kterým patří pozemky na konci města na svahu od silnice na Peklo k břehům řeky Metuje. Nyní v této lokalitě nazývané místními Bobeček platí stavební uzávěra. Do budoucna tam z obav před stavbami domů architekt, který pořizoval nový územní plán, navrhl vyčlenit tuto oblast především jako území pro veřejnou zeleň. To ale obyvatele vyděsilo.

27.2.2014
SDÍLEJ:

Novoměstský zámekFoto: Archiv MěÚ

Bojí se, že by tak přišli o pozemky i stávající stavby, které na nich mají. Obávají se také poklesu jejich ceny, kdyby je chtěli prodat.

Velká debata na toto téma se rozjela minulý týden při veřejném projednávání územního plánu. Jeden z přítomných zahrádkářů upozornil, že pozemky na Bobečku jsou ve vlastnictví převážně starších lidí. „Je to v generační proměně, jednotlivé parcely se budou prodávat a tak, jak jste to rozvířili, to bude mít za následek, že lidé budou těžko shánět kupce," obává se muž. Dodal, že Bobeček je organickou součástí města, kde však funguje osadní výbor a mnozí se o úpravu zdejšího prostředí starají.

„Pokud se vám nebo zastupitelstvu něco nelíbí, sejděme se a popovídejme si o tom, co chcete změnit, ale jsem přesvědčen, že není nic přirozenějšího, než když před vstupem do města jsou zahrádky, přirozená zeleň," uvedl muž.

Architekt Ivan Kaplan, který zpracovával návrh nového územního plánu, vysvětloval, proč by podle něj lokalita měla být do budoucna vymezena jako zeleň. Nikdo tam prý nyní nechce nic měnit ani zabírat. Svažité pozice jsou velmi cenné a neměla by se tam podporovat výstavba domů.

„Nechtěli jsme tam v zásadě podporovat výstavbu. Dohoda byla zatím na tom, že to bude určeno jako veřejná zeleň. Nikdo vám nic nebourá, jen tam nechceme další rozvoj. To je myslím legitimní a není na tom nic špatně. Pokud dojde k dohodě po vaší námitce v tom, že stávající stav bude zachován, tak bude zachován. To je diskuze, ne žádný diktát," uvedl Ivan Kaplan. Podle něj je obava, aby podobné kolonie nepřerůstaly ze zahradních chat v rodinné domy, proto oblast navrhoval řešit vymezením v územním plánu.

Jedna z obyvatelek na veřejném projednávání uvedla, že chce vědět, jestli návrh vzešel od zastupitelstva či někoho konkrétního. „Vypadá to, že zastupitelstvo nebo konkrétní lidi jsou proti skupině občanů, kteří ničím nezavinili žádné problémy," uvedla.

Nikdo nic nebere a nebourá

Architekt Kaplan odvětil: „Když tam v územním plánu máte jinou barvu než dnes, tak to neznamená, že se vám něco bere a bourá. Akorát se tam nemůžete usazovat a rozšiřovat natrvalo. Je to nějaká forma té stavební uzávěry," řekl znovu s tím, že panuje obava, aby do budoucna nepřerůstaly chatky v rodinné bydlení. „Vám nikdo nic nebere, zůstáváte tam dál, můžete si hospodařit, činit údržbu, ale nesmíte rozšiřovat nemovitosti tak, aby se blížily rodinným domům," dodal Ivan Kaplan. Místostarostka Bronislava Malijovská připomněla, že zastupitelé už v minulosti rozhodovali několikrát o tom, že na Bobečku bude stavební uzávěra, to znamená, že současné chatky se nesmí rozšiřovat na velikost rodinných domků. Úředník městského úřadu pověřený zpracováním územního plánu Adam Balcar k dotazu ženy dodal, že v zadání města architektovi nebylo mezi požadavky o Bobečku řečeno nic. „Od roku 2001 je tam stavební uzávěr a pan architekt vyšel ze stávajícího stavu," doplnil Balcar.

Žena se dále tázala, zda, když domky jsou postaveny asi před 50 lety, se může rozšiřovat stavební plocha, nebo když spadne zeď, jestli je možno ji opravit. Od úředníka stavebního odboru se jí dostalo odpovědi, že chatky je možno opravit, ale neměl by se změnit tvar objektu a zastavěná plocha. Není tedy možno provádět tam přístavby a ani stavět nové objekty. Je tedy možno stávající objekty opravovat, ale měly by de facto vypadat stejně.

Obyvatelku dále zajímalo, proč město řečeno dle jejích slov nepodporuje další rozvoj v zahrádkářské kolonii, když stávající starší lidé se tam mohou při zahradničení rekreovat, ale další už by tam nic stavět nemohli. „Ti, co to vlastní, si to mohou spravit, ale když Nové Město říká, že už nebude podporovat tyto kolonie, znamená to, že budoucí generace důchodců budou muset jít do domova důchodců a odpočívat jen na zájezdech?" ptala se žena.

Omezí se i další lokality?

Dále se tázala, zda se omezení dalšího rozvoje týká Bobečku, nebo i dalších kolonií, a co město nabízí místo tohoto pro relaxaci.

Starosta Petr Hable odvětil, že město samo zadání změnit stav na Bobečku nedalo. „Ten proces nastal v momentě, kdy si veškeré podklady k tomuto území vzal pan architekt, vyhodnotil je a navrhuje tam území pro veřejnou zeleň. Také bylo řečeno, že každá námitka, která z vaší strany vzejde, bude vyhodnocena, je to povinnost. Pokud o ní bude zastupitelstvo chtít rozhodovat, tak o ní bude rozhodovat. Nerad bych, abyste to posouvali někam dopředu, že někdo rozhodl o tom, že na Bobečku nebudu zahrádky. V této fázi to není," vyvracel obavy Petr Hable.

Dalšího ze zahrádkářů zajímalo, proč řešení pro lokalitu nehledalo město společně se zahrádkáři dříve, než se navrhovalo opatření v novém územního plánu. Zdůraznil, že už dřívější dokumenty pro pořízení územního plánu uvádějí, že vhodná řešení je zapotřebí hledat s obyvateli. Proto si prý představoval, že město dříve zorganizuje nějakou besedu a bude hledat řešení spolu se zahrádkáři. „Beseda nad územním plánem byla minulý týden," odvětil mu Adam Balcar. Ta se konala nad rámec zákonných projednávání, uspořádalo ji město pro obyvatele navíc.

Architekt Ivan Kaplan řekl, že návrh územního plánu se v průběhu zpracování s jednotlivými subjekty nediskutuje. „Minulý týden byla vstřícná beseda, abyste to dostali vysvětleno dříve a měli čas napsat nějakou připomínku," podotkl s tím, že když lidé napíší připomínky, ty se následně vyhodnotí.

Ukazoval to na zastupitelstvu

Doplnil také, že všechny okolnosti představoval na zastupitelstvu a zastupitelé přece obyvatele zastupují. Zdůraznil, že veškeré projednávání odpovídalo zákonu.

Místostarostka Bronislava Malijovská sdělila, že lokalita Bobeček byla dříve projednávána i na veřejném zasedání zastupitelstva, i radou města.

„Bobeček je evergreen, který se neustále vrací na stůl jednotlivým zastupitelstvům, takže to není věc, která by byla nová a najednou přistála na stole. Jsou tam snahy o prolomení stavební uzávěry, o to, aby se tam mohlo stavět, a vám se tímto územním plánem nic nemění, máte tam své zahrádky a ty tam budete mít i nadále. Nikdo vám je nevyvlastní, nikdo vám nebude nic přikazovat mimo to, jak má být zastavěná plocha. Je snaha udržet to na tom, aby tam nebyly postaveny rodinné domy," vysvětlovala Malijovská.

Adam Balcar zdůraznil, že smyslem veřejného projednání územního plánu je připomínkovat jej a podávat vůči němu námitky, ty se vyhodnotí a následně o nich bude jednotlivě rozhodovat zastupitelstvo.

Jeden ze zahrádkářů se ozval s tím, že pozemky v lokalitě nikdo nikomu jen tak nedal, zahrádkáři je odkoupili a pět desetiletí tam něco budovali. „Není pravda, že v těch osadách se něco nedodržuje a hovořím za osadu, kde všechny regule, které dřívější úřad obce stanovil, jsou dodržovány a není tam jediná stavba, která by nebyla povolena," uvedl.

Zdůraznil, že ani on nemá námitky proti tomu, aby se tam nepovolovalo přistavovat nějaké stavby pro bydlení, ale zdůraznil, že v osadě není jediný takový případ. „Nás děsí ta hrozba hrubého a do značné míry poťouchlého zásahu do vlastnických práv… To není, že vše bylo, jak bylo, to je hrubý zásah do vlastnických práv. Přeměna na veřejnou zeleň znamená blokaci disponovat s vlastním majetkem dle vlastního uvážení," zdůraznil muž a ptal se na to, jak je to s předkupním právem, které by město na případně odprodávané pozemky mělo.

Chatky se mohou opravovat

Adam Balcar sdělil, že takové regule zatím nejsou nastaveny, ale k obecnému jádru věci uvedl: „V případě prodeje bude vlastník nucen nabídnout pozemek přednostně městu k odkupu, to má třicet dnů na to, aby nabídky využilo, nebo nevyužilo." Pokud město kupcovu nabídku nepřijme, ten může objekt prodat komukoliv.

Místostarostka Malijovská vyvracela obavy z toho, že by město s pozemky snad spekulovalo nebo je shromažďovalo pro stavby. Zahrádkáři v lokalitě dál podle ní mohou opravovat chatky, ale nebude tam dovolena výstavba typu rodinných domků. „V momentě, kdyby byl možný odprodej nějakého pozemku, tak pokud město bude mít na to prostředky, tak jej rádo vykoupí a bude jej udržovat jako veřejnou zeleň ku prospěchu všech občanů města. Jiný záměr z toho nečtu," dodala.

O tom, jak to nakonec s Bobečkem bude, jestli zůstane současný stav, nebo se lokalita územním plánem změní jako vyčleněna pro veřejnou zeleň, nakonec rozhodne zastupitelstvo.

Autor: Pavel Bednář

27.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení