Nový dopravní terminál, diskutovaná smuteční síň, Komunitní dům pro seniory, ale i útlum pohostinství či vzestup a sešup textilky Veba - to všechno a mnoho dalšího přineslo Broumovu čtyřleté volební období, které za měsíc končí. „Myslím si, že to lidé vidí sami. Těch investic byla celá řada a věřím, že to občané vnímají,“ věří Jaroslav Bitnar, který usedal před čtyřmi roky na starostenskou židli s osobním předsevzetím, že v zastupitelstvu nemá žádného nepřítele a že je potřeba vycházet vstřícně se všemi. „V průběhu let to samozřejmě vykrystalizovalo, že ne se všemi to lze…,“ přiznal starosta, pro nějž toto volební období bylo zároveň prvními roky v komunální politice. „Úspěchy byly, ale mohlo to být lepší,“ ohlíží se za svým čtyřletým působením v čele města starosta.

Koho máme na radnici a naši zastupitelé
STAROSTA:
Jaroslav Bitnar
(Volba pro Broumov)

MÍSTOSTAROSTA:
Kamil Slezák
(Sdružení TOP 09, STAN, NK)

ZASTUPITELÉ:
E. Bilíková (ČSSD), T. Blažek, M. Mrštinová, J. Myšák (všichni Volba pro Broumov), J. Ringel (KDU-ČSL), M. Filipcik (Stěnava), L. Franc (ČSSD), M. Gol (Volba pro Broumov), J. Gruner (KSČM), O. Habart (ČSSD), K. Kutil (Volba pro Broumov), M. Mikloš (KDU-ČSL), L. Plachta (Stěnava), L. Růžička (Volba pro Broumov), M. Švábl (TOP 09, STAN, NK), P. Valášek (Nestraníci), J. Veselý (KDU-ČSL), V. Vlk (Volba pro Broumov), A. Vodochodský (Nestraníci), J. Vodochodský (TOP 09, STAN, NK).

Pozn.: V srpnu 2018 zemřel zastupitel a bývalý starosta Milan Kotrnec

VÝSLEDKY VOLEB 2014:
1.Volba pro Broumov 33,48 % hlasů (8 mandátů)
2. ČSSD 13,01 % (3)
3. Nestraníci 12,44 % (3)
4. KDU-ČSL 11,78 % (3)
5. TOP 09, STAN, NK 11,55 % (3)
6. Stěnava 8,44 % (2)
7. KSČM 7,05 (1).

Zatímco v minulých volebních obdobích to hodně vřelo kolem objektu chátrajícího měšťanského pivovaru v centru města, v posledních letech debaty okolo něj utichly. „Měšťanský pivovar nás momentálně netrápí, nemáme s ním aktuálně žádné plány. Více mě mrzí, že dlouhodobě nefunguje Střelnice a další restaurace,“ zmínil starosta, který přiznal, že při nástupu do funkce měl mylné představy o rychlosti fungování a získávání stavebních povolení a územních řízeních. „Myslel jsem si, že ještě v tomto volebním období budeme prodávat stavební parcely na Spořilově, ale ještě nemáme ani územní rozhodnutí. Některé ty procesy trvají dlouho,“ říká Bitnar.

Viditelných investic, jako terminál či Komunitní dům seniorů, zvládli v Broumově několik. Co už tak na první pohled není patrné, je klesající počet občanů závislých na dávkách v hmotné nouzi.

Byznysu s chudobou se ve městě daří

„Je to vysilující boj, ale nese své ovoce. Vykoupily se některé nemovitosti, v nichž žili nepřizpůsobiví občané, některé se zbouraly, jiné demolice teprve čeká, další byly přestavěny – třeba právě na ten zmiňovaný Komunitní dům pro seniory,“ říká starosta, ale přiznává, že město má pod kontrolou výrazně menší počet bytů s nepřizpůsobivými občany, než mají někteří majitelé soukromých domů, kterým se „byznys s chudobou“ financovaný z Prahy výrazně vyplácí. Radnice se sice proti tomuto druhu podnikání chtěla postavit přijetím opatření obecné povahy týkajícím se omezení doplatku na bydlení v určitých lokalitách města, ale v zastupitelstvu neuspěla. „To je věc, která mě opravdu trápí a mrzí mě, že se nám ji nepodařilo prosadit,“ považuje starosta tuto kapitolu za osobní prohru.

Trestná činnost výrazně poklesla

Neoddiskutovatelným statistickým plusem je, že ve městě klesá počet trestných činů - z 380 v roce 2014 na 265 v roce 2017. Ze statistického pohledu je tedy v Broumově bezpečněji. „Bezpečnost je ale subjektivní pojem, takže je možné, že lidé si to nemyslí,“ krčí rameny starosta. „Stačí když člověk někam přijde a začne na něj pokřikovat skupinka provokujících výrostků. To pocit bezpečí nenavozuje.“

I když se to možná nezdá, klesá i počet příjemců dávek hmotné nouze. V porovnání s rokem 2014 došlo k výraznému poklesu vyplacených dávek: o 33 % u doplatku na bydlení a o 21 % u příspěvku na živobytí.

Méně viditelné jsou záležitosti, které obyvatelé vnímají jako běžné. Za velký úspěch starosta považuje, že se v Broumově podařilo i nadále zajistit službu pohotovosti chirurgické ambulance a dětské lékařky.

Úspěch
Nový dopravní terminál funguje přes dva měsíce. Broumovskou pokladnu stál přes 21 milionů korun.
Nový dopravní terminál funguje přes dva měsíce. Broumovskou pokladnu stál přes 21 milionů korun.

Průšvih
Restaurace Střelnice patřila k základnám broumovského pohostinství. Město do ní už přes dva roky shání nájemce.
Restaurace Střelnice patřila k základnám broumovského pohostinství. Město do ní už přes dva roky shání nájemce.

Jiří Řezník