Starý most poškodila povodeň před dvěma lety, když se mostní pilíř pod náporem rozvodněného Labe rozlomil jako zub. Most pak museli kvůli statice strhnout celý. Obyvatelé města si díky novému přemostění opět zkrátí cestu mezi náměstím a dalšími čtvrtěmi. A školáci mají opět snadnější cestu do školy.

Alena Vachková je ráda, že přes Labe opět slouží nová spojnice. Je totiž zvyklá chodit do městského divadla, které stojí nedaleko. Když most nebyl, musela oklikou a parkem, jenže to se večer po tmě bála. Teď může opět chodit bez obav bezpečnější cestou přes náměstí a po mostě, který je navíc v noci osvětlený.

„Mně se most líbí a jsem spokojená. Myslím si, že alespoň něco máme, že lidé mohou být rádi, že se mostu dočkali," řekla Alena Vachková.

Na sobotní slavnost se přišla podívat třeba i Emílie Fassati. Učila na Základní škole Na Ostrově, která leží hned u mostu. „Jsem zvyklá touto cestou přes most chodit a vadilo by mi, kdyby to dál nešlo," sdělila Emílie Fassati s tím, že nový most proto uvítala.

Emílie Fassati se podělila také o dojmy ze setkání s architektem mostu, Mirko Baumem.

„Byla jsem v úterý v místním muzeu na přednášce pana inženýra stavitele, který most dělal, a ten tam vysvětlil úplně vše. Podle mě je to perfektní. Ani jsem netušila, že celý most se udělal a zhotovil v továrně úplně někde mimo a že je pozinkovaný, aby ho nemuseli natírat," uvedla Emílie Fassati.

Slavnost otevření mostu začala v pět hodin večer. Zahájila ji místní kapela Whatrock. Stovky diváků postávajících na mostě i po okolních březích mezitím čekaly na vystoupení místních hasičů. Ti na klasickou hudbu předváděli vodní fontány. Pak přišla na řadu bubenická show a slavnostní akt přestřižení pásky. Mostu také požehnal jaroměřský děkan Jerzy Stanisław Zieba.

Starosta Jiří Klepsa při té příležitosti uvedl: „V letošním roce uplyne 130 let od založení Základní školy Na Ostrově, tehdy obecní a měšťanské chlapecké školy, bude tomu tak 6. září. V tom samém roce se podařilo našim předkům otevřít i Komenského most," uvedl starosta Jiří Klepsa s tím, že v sobotu tomu bylo 656 dnů od chvíle, kdy se historický most zřítil. Poděkoval také všem, kteří se zasloužili o otevření i lidem, že přišli v tak hojném počtu.

Promluvil i architekt Mirko Baum, který mostní konstrukci se svým týmem navrhl. „Stavba mostu je prastarou lidskou činností s pozitivním výsledkem. Ve středověké Francii to bylo skutečně tak, že byla zakládána bratrstva řeholníků jejichž jediným zaměstnáním bylo modlit se a stavět mosty. Svědectví o tom podává proslulý most v Avignonu, jehož součástí je kaple zasvěcená světci, který se o tuto stavbu zasloužil. Hledat světce v současné Jaroměři je pravděpodobně odsouzeno k nezdaru, možná právě tak je odsouzeno k nezdaru i to, stavět křesťanskou lásku k bližnímu do souvislosti se zákonem o udělováním veřejných zakázek. Přesto most stojí," zamyslel se architekt Mirko Baum.

Most se začal stavět vloni v srpnu a podle architekta byl postaven v rekordní době.

„Já mu ze srdce přeji, aby dělal to, co správný most dělat má: dobře sloužil, abyste ho měli rádi a aby i ti z vás, kterým se most nelíbí, si na něj začali zvykat. Nejedná se o nějakou estetickou piruetu, jedná se o čistě respekt před přírodními zákony. To, co před vámi je vidět, je pouze respekt před fyzikou, geometrii, statikou a dynamikou," řekl Mirko Baum.