Z celkového počtu 243 kandidátů je 169 mužů a 74 žen, což je necelých 30% ze všech kandidátů.

Před čtyřmi lety byla nejúspěšnější ČSSD, která získala 13 mandátů. Současný starosta Jan Birke jde do boje znovu. Už potřetí. „V Náchodě žiji 22 let, proto mi velice záleží na tom, aby Náchod byl dobrým místem pro život. To se dnes a denně snažím dokazovat svou prací a chci v tom nadále pokračovat,“ zdůvodňuje poslanec za ČSSD proč se rozhodl, že budu znovu kandidovat.

„Máme za sebou reálné výsledky, vyřešení Tepny, prosazení výstavby obchvatu města, zahájení stavby Malých lázní, rekonstrukci sportovního areálu Hamra…,“ vyjmenovává. „Ale dobře si uvědomuji, že rozhodně nemáme hotovo, vždy je co zlepšovat a na čem dále pracovat. A přesně to chci Náchodu a Náchoďákům opět nabídnout: poctivou každodenní práci, která je skutečně vidět,“ říká starosta Birke.

Na cestě za druhou obhajobou nebude mít ale starosta Birke předem umetenou. I lídři ostatních kandidátek by chtěli mít příští pracovní adresu na radnici.

Například pro lídra ANO 2011 Jiřího Prokopa je silným předvolebním tématem doprava. „Tím ale nechceme říci, že by ostatní témata nebyla důležitá, naopak. Máme na kandidátce členy, kteří jsou připraveni rvát se za školství, zdravotnictví, sociální služby, bezpečnost, sport.

Prioritou pro Volbu pro Náchod je zahájení výstavby malometrážních a startovacích bytů a multifunkční sportovní haly. „Chceme připravit modernizaci koupaliště včetně jeho šaten a zázemí, rekonstrukci plaveckého bazénu, zimního stadionu a dořešit otázku využití prostoru po bývalé Tepně,“ vyjmenovává jednička kandidátky Věra Svatošová. „Chceme se dále zaměřit na zajištění klidové zóny v prostoru nábřeží či zkvalitnění sociálních služeb zejména pro seniory,“ nezapomíná na nejstarší občany.

Tradiční tváří kandidátky KSČM je bývalá poslankyně Soňa Marková. „Od samého počátku bojujeme za výstavbu obchvatu a celkové zlepšení katastrofální dopravní situace ve městě. Naším cílem je i zajištění dostupnosti kvalitních zdravotních a sociálních služeb, včetně obnovy lázeňství,“ připomíná zmocněnec Jiří Žoček. „O využití areálu po Tepně musí rozhodnout sami občané. Rádi bychom zde viděli malometrážní byty, jesle a další zařízení pro děti, spolkový či parkovací dům,“ maluje budoucnost nové městské čtvrti.

Smart city

Lídr koalice ODS a STAN František Majer by rád našel uplatnění pro prvky smart city v dopravě a parkování, objednávání na úřady či MHD. „Město by mělo být místem pro rodinný život, takže by měla být zajištěna informovanost o kulturních akcích, podpora aktivního a zdravého využití volného času rodinami, podpora sportů a aktivit dětí všech věkových kategorií.“

Bývalý místostarosta Náchoda Tomáš Šubert hájící barvy náchodských Patriotů by chtěl využít využít potenciálu okolí řeky. „Metuje je zelená osa procházející Náchodem. Připravujeme návrh využití těchto břehů k relaxaci, sportovnímu vyžití, vytvoření pěších tras, oddělených od cyklostezek, procházkové trasy pro maminky s dětmi i seniory,“ říká Šubert.

Lídři jednotlivých kandidátek pro Náchod
ANO 2011: (15 mužů a 12 žen). Lídrem je Jiří Prokop, 44 let, výpravčí.

ČSSD: (17 mužů a 10 žen). Lídrem je Jan Birke, 49 let, nynější starosta.

KDU-ČSL: (18 mužů a 9 žen). Lídrem je Pavla Maršíková, 70 let, místostarostka Náchoda.

Koalice ODS, Starostové a Nezávislí: (19 mužů a 8 žen). Lídr je František Majer, 58 let, ředitel ZŠ Komenského.

KSČM: (16 mužů a 11 žen). Lídrem je Soňa Marková, 55 let, exposlankyně.

Nezávislí, Piráti, Zelení: (17 mužů a 10 žen). Lídrem je Denisa Pokorná, 34 let, vyšetřovatelka kriminální policie.

Patrioti města Náchoda: (25 mužů a 2 ženy). Lídr je Tomáš Šubert, 65 let, projektant, bývalý místostarosta.

SPD za podpory Zemanovců: (24 mužů a 3 ženy). Lídrem je Roman Florian, 40 let, marketingový specialista.

Volba pro Náchod: (18 mužů a 9 žen). Lídr je Věra Svatošová, 56 let, ředitelka SPŠS a Obchodní akademie Náchod.