VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Dušičkách se vzpomínalo na blízké zesnulé

Náchodsko /FOTO/ - Zlehka se rozpouštějící mlha nedělního rána pomalu odkrývala barevnost náchodského hřbitova ve Starém Městě. Místa odpočinku hojně ozdobená svíčkami, živými i umělými květinami či věnci připomínala, že je čas pamatovat na zesnulé.

3.11.2014
SDÍLEJ:

Dušičky na hřbitově ve Starém Městě v Náchodě.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

„Dušičky souvisejí se slavností Všech svatých, která byla v sobotu prvního listopadu. V tento den se také konala mše svatá. Vzpomínalo se na zemřelé, kteří jsou už v nebi. V tento další den vzpomínáme na ty, kteří ještě v nebi nejsou, kteří jsou jakožto duše v očistci. Říkáme jim něžně dušičky. Na ně vzpomínáme a za ně se modlíme. Až ony budou v nebi mezi svatými, budou se za nás přimlouvat," vysvětlil chvíli před začátkem mše ve hřbitovním kostele svatého Jana Křtitele ve Starém Městě výpomocný duchovní Václav Hejčl.

Zatímco tento kostel, nejstarší zachovalá stavba Náchoda, se postupně plnil lidmi, přibývalo i návštěvníků hřbitova. Přicházeli nejen osamocení senioři, ale i celé rodiny s dětmi. Někteří nesli skromnou květinu a svíčku, jiní nepřehlédnutelné pugéty a osázené květináče.

Každý se však u hrobů svých blízkých tiše a s pokorou zastavil a zavzpomínal. „Přišla jsem zapálit svíčku, včera jsme tu byli s rodinou," řekla Jana Hořčicová z Náchoda. Na hřbitov chodí pravidelně po celý rok, a to i třikrát týdně. „Mám tu pohřbené dědu, babičku, tetu i prarodiče," vyjmenovala.

Aby na hřbitově nedocházelo například ke krádežím květin a věnců, dohlíželi na pořádek policisté.

Vzpomínali i v Polici nad Metují

Také na hřbitově v Polici nad Metují se už v sobotu vystřídalo nespočet vzpomínajících. „Mám tu tátu i bráchu, ten zemřel vloni," svěřil se Radko Piši z Police nad Metují. Na hřbitově byl s květinami a svíčkami už v pátek. „Máme na hlídání vnuka, tak jsme ho vzali na procházku a ještě se tady zastavili a zkontrolovali. Vloni nám odtud zmizely nádherné fialové gladioly. Jen jsme se vzdálili, už je někdo sebral," posteskl si.

Na hřbitov zavzpomínat chodí Radko Piši nejen o Dušičkách, ale každý měsíc přijde zapálit svíčku. Místa odpočinku svých blízkých pravidelně udržuje.

O tom, že by se mělo na své blízké zesnulé vzpomínat v průběhu celého roku, nejen o těchto svátcích, je přesvědčená také rodina Jirmanova z Náchoda. Na polický hřbitov zavítala v sobotu odpoledne. „Jezdíme sem poměrně často, máme tu několik příbuzných," řekli Jirmanovi. Hroby ozdobili už v úterý v den státního svátku. „Dnes jsme se tu byli ještě podívat a zjistili jsme, že květiny pomrzly," krčili rameny.

V České republice je vzpomínka na všechny zesnulé vedle Vánoc největším svátkem, který oslavují vzpomínkou, květinovým darem a zapálením svíčky nejen křesťané, ale i mnozí nevěřící. V anglosaských zemích je oslava památky zesnulých spojena s veselicí s názvem Halloween. 

Autor: Regina Hellová

3.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení