VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O myslivosti a její tradici. Příručka pro každého

Náchodsko /RECENZE/ - Vyšlo už páté vydání úspěšné příručky Myslivost a její tradice pro myslivce a myslivecké zkoušky. Užitečná příručka a učebnice pro myslivce a myslivecké zkoušky vyšla tentokráte s výstižným novým názvem Myslivost a její tradice, Myslivecká osvěta.

7.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Už před 20 lety v roce 1993 napsal její autor, docent MUDr. Jaromír Kovařík, CSc., pozoruhodnou knížku s názvem Tradice v myslivosti, která vyšla celkem ve čtyřech vydáních v roce 1993, 1994, 1996 a 1999.

Tato troufám si říci už klasická příručka a myslivecká osvěta nyní vychází už popáté. Její takřka devadesátiletý autor je vynikající popularizátor, troufám si říci také nejúspěšnější v historii české myslivosti a erudovaný examinátor mysliveckých adeptů. Neúnavně české myslivce zásobuje kvalitní literaturou faktu z oblasti mysliveckých tradic a myslivecké osvěty, která je též jednou z disciplín kvalifikace mysliveckého hospodáře a pravodatného myslivce.

Autor věnoval knihu nakladatelství

Tato Kovaříkova monografie vychází na počest zapsání České myslivosti do seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky a autor knížku věnoval jednomu z plodných nakladatelství myslivecké literatury za plodnou spolupráci. Knížka vychází v Edici Myslivost do kapsy, má 128 stran, 133 obrázků včetně značek a not, dobových ilustrací a ilustrací kreslíře Miroslava Míči. Má bibliografické identifikační číslo ISBN 978-80-87668-00-9.

Zalistujme nyní touto zdařilou, hodnotnou a přehlednou monografií. Po předmluvě vydavatele následuje pět hlavních oddílů a celkem 22 kapitol podaných systematicky i přehledně a také zcela komplexně. V oddíle Dějiny lovectví a myslivosti v Českých zemích autor nás seznamuje v chronologické posloupnosti s vývojem nejstarší činnosti člověka lovu a sběru plodin v prvním oddíle uvádí kapitolky Prehistorie, předfeudální doba, feudální doba, 19. století, 20. a 21. století, Dějiny myslivecké spolkové činnosti a Nejvýznamnější postavy v dějinách naší myslivosti. Druhý rovněž vzorně propracovaný oddíl Myslivecké zvyky a tradice uvádí do problematiky myslivecké etiky, mravnosti, zvyků, dovedností, tradic a mysliveckého běhu života. Samostatně autor pojednává i o významech propagace a myslivosti. Zajímavá je též část Myslivost a kultura přehledně představující inspiraci myslivosti pro písemnictví, hudbu, výtvarné umění a přehled myslivecké památnosti.

Přehlednost, čtivost i trefné ilustrace

Hutný a vytříbený výkladový styl je zárukou nejen přehlednosti, ale i čtivosti textu provázeného trefnými ilustracemi. Závěr knížky uvádí přehled použitých pramenů a literatury pro tuto Kovaříkovou hodnotnou knížku o mysliveckých tradicích a osvětě. Její už páté přepracované vydání dokládá její úspěšnost a oblíbenost nejen mezi myslivci, ale i přáteli a ochránci přírody, studenty, historiky, knihovníky, archiváři, etnografy, ale i vůbec milovníky tradic naší vlasti.

JIŘÍ UHLÍŘ

Autor: Redakce

7.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení