Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O připravovaných úpravách centra města diskutovali místní občané

Červený Kostelec - Do veřejné diskuse se dostal prostor mezi školami v Červeném Kostelci, který je v těsné blízkosti náměstí a tvoří klidovou a kulturní zónu centra města.

5.4.2016
SDÍLEJ:

Červený Kostelec.Foto: DENÍK/ Jiří Mach

„Zastupitelé odsouhlasili, aby se úpravy prostoru mezi školami řešily pomocí architektonické soutěže. Aby zadání pro samotnou soutěž bylo podloženo dostatkem informací, tak se město rozhodlo uspořádat setkání s občany a od nich posbírat co nejvíce informací. Obyvatelé měli příležitost vyjádřit svůj názor, co se jim v daném místě líbí, co ne, a co by chtěli změnit. K výsledkům se přihlédne při tvorbě samotného zadání," vysvětlil starosta Rostislav Petrák.

Jednotlivé návrhy z besedy vyhodnotí odborná komise. Přihlédne se především k funkčnosti místa a potřebám, kterým by měl prostor sloužit. Na základě toho rovněž městský architekt zpracuje a zohlední důležitost výstupů z besedy.

„Co se bude v prostoru mezi školami realizovat je předběžné předpovídat. Vše bude jasnější po sběru všech informací. Jedná se o citlivé místo, které bylo už několikrát cílem ostrých diskuzí. To je také důvod, proč bylo rozhodnuto o uspořádání soutěže. I když to vypadá, že není co vymyslet, občané mají vždy názorů dostatek," uvedl starosta.

Největší vášně se mezi městským úřadem a zdejším okrašlovacím spolkem vedly před dvěma lety. Spolek, který se do boje o budoucí podobu prostranství zapojil, v té době prosazoval zachování chátrající budovy č. p. 452, postavené krátce před 1. světovou válkou.

„Budova už nestojí, emoce se uklidnily, a tak je správný čas se nad tím znovu zamyslet. Jelikož náměstí tvoří velká křižovatka, tak město klidovou zónu potřebuje. Prostor mezi školami se k tomu přímo nabízí. Je ideální, že na náměstí přímo navazuje," míní starosta Petrák.

V době sporů byla zhotovena i studie, kde byl do prostoru zakomponován nízkopodlažní objekt, v němž se počítalo s bistrem a infocentrem, popřípadě jinými službami. Vše se ale znovu otevírá a uvidí se, co bude preferovat veřejnost.

Vítáno by bylo i občerstvení

„Osobně si dovedu představit, že součástí úpravy prostoru by bylo i nějaké gastro zařízení. Soutěž ale bude mít finanční strop, aby se vymezily mantinely pro architekty. Ideální by tam byl například prodej zmrzliny, kterou je město vyhlášené a je to místní produkt," doplnil starosta.

Před samotnou besedou se přes sedmdesát občanů sešlo nejdříve v prostoru mezi školami, kde si mohli přímo na místě upřesnit, co by bylo dobré kde pozměnit. Co občan, to ale jiný názor.

„Prostor se musí řešit. Co zřídili v budově vedle radnice školku, tak k tomu vybudovali i hřiště, které je ale normálně nepřístupné. Teď tady jsou tři vedle sebe a je to jako pěst na oko. U silnice zase stojí stánek se zmrzlinou, který se sem také nehodí. Město ho chce zachovat, pak ale bude potřebné něco vybudovat, aby to do prostředí zapadlo. Bylo by dobré prostor nějak uzavřít," poukazuje na objekty, které se mu nelíbí, Vít Lelek.

Ideální by prý byla klidová zóna pro lidi, aby si měli kam zajít posedět i v klidu odpočinout. Nutné to je podle Lelka řešit jako celek, a to včetně přírodního amfiteátru, kde se pořádají kulturní programy včetně folklorního festivalu.

„Moje představa je vybudovat prostor s posezením, dětským hřištěm a kavárnou, kde by se bylo možné občerstvit. Takový návrh bych podporoval. Nejhorší je, že se stále o tom jen mluví. Občas se nějaké návrhy objevily, ale nic nebylo dořešené do konce," dodal Vít Lelek.

Diskutovat na besedu přišla i mladší generace, která má možnost prostory využívat ještě dlouhá léta. Se svým názorem se podělili i tři kamarádi Jan Mach, Vojta Kábrt a František Polívka.

Besedu o možných úpravách vítají

„Každopádně jsme rádi, že se něco takového tady děje. Veřejná diskuse už podle našeho názoru měla přijít dříve, a to v době, kdy se bourala stávající budova, aniž by se vědělo, co se bude s prostorem dále dělat," míní jednomyslně.

Podle jejich názoru by v každém případě měla uliční čáru oddělit nějaká budova, která by prostor uzavřela. Je prý ale otázkou, jak si s tím poradí architekti. Budova by tak oddělila klidový prostor a ulici by udělala opět ulicí a nevytvářela tam jakési další pseudo náměstí. Původní návrh s bistrem se jim nelíbil, protože by byla budova umístěna do prostoru a ne k silnici.

„Jestli chceme vytvořit nějakou klidovou zónu, tak ji potřebujeme nejprve něčím oddělit, aby vůbec vznikla. Klid by byl za eventuálním domem, který by se postavil k hlavní silnici. Nejprve si je ale potřebné ujasnit, k čemu by ta budova sloužila. Jsme i pro to, aby se tady vybudovalo bistro, kavárna či prodejna zmrzliny. Představovali bychom si to asi tak, že do kavárny vstoupíme z hlavní ulice, ale posezení se zahrádkou bude v klidové zóně. Dům by prostor také odhlučnil," snažili se své názory dalším společně objasnit Jan Mach, Vojta Kábrt a František Polívka.

Zmrzlinu chtějí, ale v jiném objektu

Z besedy vyplynulo, že lidé preferují prodej zmrzliny v blízkosti klidové zóny, ale nelíbí se jim stávající budova, která se prý do prostředí nehodí. Pozitivně také hodnotí dětské hřiště a možnost posezení. Líbí se jim i architektura škol a návaznost restaurací s letním posezením. Kladně byly hodnoceny i kulturní akce pořádané v letním amfiteátru.

Kritizované byly také otevřený prostor do ulice 17. listopadu a nesjednocené povrchy pochůzných komunikací. V prostoru je prý málo stromů, a hlavně v letních měsících postrádají nějaký vodní prvek k ochlazení. Občanům zde chybí například i stojany na kola. Na přetřes přišla i řada detailů, jako chybějící obrubníky či v době vyučování nepořádek u škol.

Jak se bude situace s prostorem mezi školami vyvíjet, budeme nadále sledovat.

Autor: Jiří Mach

5.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení