Další ohlasy veřejnosti se omezují na: líbí se mi ten nebo onen návrh. Nespecifikují však proč. Návrhy z podnětu bývalého starosty Petra Fejfara, který přišel s nápadem vytvořit na městském pozemku naproti bývalé poště kulturní a společenské centrum pro zhruba 100 až 200 lidí, vytvořilo sedm studentů katedry architektury při Stavební fakultě v Praze. Šest z nich v doprovodu vedoucí projektu Ivy Knappové přijelo v úterý do města.

Sešli v „íčku", kde znovu ve stručnosti představili svůj návrh. Tomáš Hejzlar z Police nad Metují, autor prvního projektu, například uvedl, že se snažil svým návrhem ctít pozemky a nestínit domům, které jsou okolo. „Chtěl jsem propojit prostor náměstí s celou budovou i se školami. Udělat novou dominantu ve vztahu ke Staré radnici," prozradil zase autor pátého návrhu Ondřej Klimeš. Studentka Alena Davydovich představila sedmý návrh, který klade důraz na divadelní sál se zázemím.

Právě tato trojice byla za své práce finančně oceněna městem. Každý z účastníků včetně vedoucí projektu obdržel dva tisíce korun. Davydovich jako vítězka získala ještě další dva tisíce, druhý Klimeš tisíc a třetí Hejzlar pět set korun.

„Při zpracování zadání jsme zvažovali, zda jednotlivými návrhy doplnit náměstí. Udělat tam moderní, ale tvarově podobnou budovu, která na náměstí stojí, nebo k tomu přistoupit tak, že vznikne stavba z jiného světa. Pro nás nebylo svazující zadání. Každý student řešil objekt jinak," doplnila Knappová.

„Otec" nápadu Fejfar připomenul, že by byl rád, kdyby sál Václava Havla ve městě vznikl. „Jsem v jednání s paní Dagmar Havlovou a dalšími lidmi, kteří by mohli této myšlence pomoci. Samozřejmě to závisí na penězích," prohlásil. V této souvislosti Knappová navrhla, pozvat Havlovou přímo do školy, kde by se na jednotlivé návrhy mohla podívat. „Má to k nám z Dělostřelecké ulice kousek," řekla a dodala, že se nebrání tomu, aby se studenti podíleli i v budoucnu na případných dalších podobných aktivitách v České Skalici.

Hynek Šnajdar