Evakuovat děti z tábora, když se blíží velká voda nebo hoří les, by letos neměl být problém.

Záleží jen na zodpovědnosti provozovatele či vedoucího, zda dětskou pobytovou akci přihlásil k evidenci na krajské hygienické stanici (KHS) v regionu, kde se tábor koná.

Víme o vás…

Souřadnice přihlášeného tábořiště hygienici zanesou do databáze Hasičského záchranné sboru.

„A nejen lokalitu. Záchranáři znají i kontaktní telefonní číslo a počet rekreovaných osob. To je důležité třeba pro případnou evakuaci,“ říká tiskový mluvčí HZS Petr Kopáček.

Zájem provozovatelů byl okamžitý. Už v červnu hasiči evidovali 165 tábořišť z Pardubického a 184 z Královéh­radeckého kraje. „Neznamená to, že v nich po celou dobu prázdnin jsou děti, ale preventivně o nich víme,“ vysvětluje čísla Petr Kopáček.

„Službu mohou využít i provozovatelé menších akcí, kteří nemají ze zákona ohlašovací povinnost,“ připomíná mluvčí důležitou informaci.

A menší tábory se podle informací hygieniků skutečně zaregistrovaly.

„V tomto roce mělo povinnost evidovat se 133 táborů. K tomu se navíc dobrovolně přihlásilo 23 menších tábořišť,“ sdělila vedoucí oddělení hygieny dětí a dorostu pardubické KHS Dagmar Švadlenková.

V Královéhradeckém kraji je letos v provozu 171 táborů. „Pokud jde o jiné podobné akce, což je organizovaný pobyt, kterého se účastní méně než 30 dětí nebo trvá dobu kratší než pět dní, máme hlášených celkem 32 běhů s účastí 903 dětí,“ informovala mluvčí královéhradecké KHS Veronika Krejčí.

Pozor, voda!

Táborová databáze záchranářů je neveřejná, aby ji nemohl nikdo zneužít. A neslouží jen k tomu, aby při volání o pomoc hasiči tábor snadno našli.

„Když stoupají hladiny toků v důsledku přívalových deštů, víme, že je v lokalitě nějaké tábořiště. Kontaktní osobu okamžitě informujeme o možném nebezpečí,“ vysvětluje Petr Kopáček preventivní činnost záchranářů.

O pomoc v nouzi mohou žádat i ti provozovatelé, kteří se z jakýchkoliv důvodu do evidence nepřihlásili. „Nezkoumáme důvody, proč nejsou v databázi. V takovém případě je vždy přednostní záchrana života nebo zdraví. Mohou volat na tísňová čísla 112 nebo 150, operační služba už vyhodnotí, která jednotka jim vyjede na pomoc,“ říká mluvčí hasičů.

„Letos zatím nebylo třeba žádný tábor v Pardubickém kraji stěhovat nebo jinak zachraňovat,“ je spokojena doktorka Švadlenková.

Tato nepříjemnost nepostihla ani táborníky v Královéhradec­kém kraji.