Problémy s hustotou dopravy chtějí zmírnit Holohlavy na hlavním tahu z Hradce na Náchod a Polsko. „Bezpečnostní úpravy chystáme, zatím je to však ve fázi projektu. Budeme žádat o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, a pokud peníze dostaneme, tak úpravy provedeme v příštím roce,“ uvedl starosta Holohlav Miloš Malínský.

Dodal, že změny by spočívaly v umístěním vjezdových bran s vychýlením vozovky z přímého směru, zúžením jízdních pruhů, umístěním ostrůvků na vozovce a zřízení levého odbočovacího pruhu na křižovatce u prodejny. Ke snížení rychlosti aut, kterých se obcí denně valí 25 tisíc, by měly přispět i měřiče rychlosti.

Náklady na výše uvedená opatření mají dosáhnout 6,5 milionu korun, takže bez dotace se do nich obec podle starosty nepustí. „Je to hodně peněz a navíc nebudeme investovat do cizího majetku. Silnice je Ředitelství silnic a dálnic,“ vysvětlil.

Za výstavbu přechodu s navazujícím chodníkem pro chodce už několik let bojuje Klenice, obec ležící na silnici z Hradce na Jičín. Zatím marně. „Stojí to na majetkových věcech. Pozemky ještě nejsou převedeny na obec. Pokud se přechod postaví v příštím roce, bude to velký úspěch,“ uvedl starosta Luděk Homoláč. Ke zlepšení situace však došlo už v létě, kdy se při vjezdu do obce od Hradce objevil radar upozorňující řidiče na jejich rychlost. „Osvědčil se. Na jaře dáme radar i na druhou stranu obce,“ řekl Homoláč.

V Obědovicích na staré pražské silnici I/11 si lidé už částečně oddechli. Chodníky podél silnice a přechod pro chodce bezpečnost výrazně zvýšily. „Další bezpečnostní opatření nechystáme. Teď čekáme, zda se u nás zklidní doprava po otevření opatovické křižovatky,“ sdělil starosta Zdeněk Pavlíček.