Datové schránky jsou zbytečné

Přestože datové schránky začnou fungovat už 1. listopadu, většina měst a obcí z Hradecka je ještě nemá aktivované. Mnozí starostové si navíc myslí, že schránky jsou k ničemu.

Datové schránky nahradí při úředním styku dopisy s modrým pruhem. Ministerstvo vnitra se domnívá, že komunikaci nejen zjednoduší, ale i zlevní, protože odpadnou náklady na poštovné.

Současný stav je však tristní. Přestože schránky jsou už více než čtvrt roku ve zkušebním provozu a za dva týdny začnou fungovat naostro, žádná z námi oslovených obcí Hradecka nemá schránku funkční. Podobné je to i celostátně. „Celkem se povinnost aktivovat datovou schránku týká 338 tisíc subjektů. Z tohoto počtu si jich schránku aktivovalo 40,5 tisíce,“ uvedla Petra Králová z České pošty, která systém provozuje.

„Schránka není aktivovaná, ale do 1. listopadu bude všechno připraveno,“ je přesvědčen Václav Svoboda z hradeckého magistrátu. Radnici krajského města stálo zavedení schránky 800 tisíc korun. To, že schránky jejich obcí začnou 1. listopadu fungovat, včera tvrdili všichni námi oslovení starostové. Mnozí však namítají, že schránky jsou zbytečné.

„Některé věci se budou muset stejně posílat klasicky, nebo ověřovat, protože když půjdete třeba na katastrální úřad, chtějí po vás originály dokumentů,“ tvrdí starosta Holohlav Miloš Malínský.

Podobně argumentuje také představitel Humburk Lubomír Pešek. „Připadá mi to zbytečné, spoustu věcí stejně potřebujeme v papírové podobě. Profesionál si s tím poradí, ale dokážu si představit malé obce, kde to starostu otráví. Ke komunikaci formou datových schránek potřebujete mít určité znalosti a dovednosti,“ domnívá se.

„Zatím si spíš myslím, že to bude starost navíc, ale zeptejte se mě za měsíc, až s tím budou zkušenosti,“ řekl starosta Černilova Stanislav Javůrek.