Optimalizace poštovních poboček, tak charakterizuje rušení vesnických poštovních poboček Česká pošta a jejich náhradu mobilními doručovateli. Optimalizace začala před dvěma lety a má skončit v roce 2017.

Již nyní ale právě mobilní doručovatelé do obcí zajíždějí, další vesnice to teprve čeká. Zvykli si například obyvatelé Boharyně, kteří tyto služby již využívají. Petici proti zrušení pošty naopak podepisují v Ohnišťanech. Trvale sem mají motorizovaní doručovatelé začít dojíždět od 1. března, pošta bude zavřena.

„Zatím se vše upřesňuje, motorizovaní doručovatelé k nám jezdí zhruba rok, ale přitom byla ještě pošta,“ vysvětloval včera Deníku starosta Ohnišťan Milan Pešta. Jak dodal, lidé se jen neradi vzdávají dobrých služeb. Bojí se, že vše půjde horším směrem. Navíc mají k zdejší poště nostalgický vztah, vznikla totiž již v roce 1894. Pro obyvatele je zatím těžké představit si, že budou v určitou hodinu stát na určeném místě a za jakéhokoliv počasí čekat například na dopis.

„Na obecním úřadě umožníme například uložení balíčku, aby lidé nemuseli pro zásilku do Smidar nebo Bydžova. Důchody budou dál seniorům vozit přímo do domu. Trochu v rozpacích jsme z toho, že lidé nebudou mít kde vybírat peníze. Bankomat tu není a dříve si lidé přišli pro peníze z Poštovní spořitelny podle potřeby přímo na poštu,“ doplnil Milan Pešta.