Potraviny se zde nakupují ve velkém

Kardamom je tu koření, které se přidává snad úplně do všeho, nakupuje se tu ve velkém, stejně jako cizrna a ostatně všechny druhy luštěnin.

Máte-li chuť na malou rychlou svačinku, nabízí se schawarma, což je grilované maso zabalené do arabského chleba. Dalo by se to přirovnat k řeckému gyrosu.

Vzpomínám na svoji první návštěvu potravin. Nestačila jsem se divit. Všechny výrobky jsou tu prodávány ve velkých baleních. Je obtížné sehnat jeden kilogram rýže, jelikož nejmenší balení je zhruba petikilové.

Nikdy jsem neviděla tak ohromná balení čokoládové pomazánky, tavených sýrů a všeho na co si člověk jen vzpomene.

Myslím, že mnoho z výrobků je ve firmách baleno speciálně pro Saúdskou Arábii. Ono je dost náročné nakupovat pro desetičlennou rodinu a připomínám, že to je zde úplně běžné. Košíčky přetékají a někdy jeden nestačí.

Nepřeberné množství exotického ovoce a zeleniny se střídá s ohromným množstvím různých oříšků a koření, které vám naváží přímo z velikých pytlů.

Celý obchod je provoněn nejen kořením, ale i čerstvě upečeným chlebem či rybami.

Velbloudí maso je běžně k dostání

Jistě vás zajímá, jak je to tu s velbloudím masem. Je tu běžně k dostání, stejně jako v Čechách maso hovězí. Je nutné ho vařit minimálně dvě až tři hodiny a poté připomíná chutí maso vepřové, které zde neseženete.

Velbloudí mléko se podobá kozímu

Velbloudí mléko se nikde neprodává, pouze máte-li známého s velbloudí farmou a věříte-li mu, tak budete mít možnost mléko ochutnat. Nedoporučuje se pít od neznámého člověka a ani čerstvě nadojené.

Měla jsem tu příležitost ho jednou ochutnat a připomínalo mi mléko kozí, které jsem byla zvyklá pít v dětství.

Pochoutkám vévodí lahodné datle

Další velikou pochoutkou jsou tu datle. Zapomeňte na datle, které jsou k dostání v Čechách. Myslím tím ty malé a mazlavé plody prodávané ve vaničce, jež má uprostřed plastovou vidličku. To je zde považováno za odpad.

Datlí je tu spousta druhů. Čerstvé trochu připomínají ty mazlavé, ale chutí se nedají porovnávat. Po nějaké době datle vyschnou a trochu změní chuť. Je to věc, které se nedá odolat. Lahodné jsou i datle plněné mandlí nebo pistáciovou pastou, čokoládou a já nevím čím vším…

Nástrahám se špatně odolává

Arabské zákusky jsou také luxusní. Mají je pečlivě nazdobené a o chuti a vůni ani nemluvím.

Je tu velice těžké odolat všem sladkým nástrahám, avšak s oblibou říkám, že tu člověk tloustne po těch litrech vody, které denně vypije.

Markéta Klemmová