Stavební práce mohou začít bezprostředně po výběru zhotovitele, termín pro odevzdání nabídek zhotovitelů je polovina srpna 2024. „Stavba obchvatu Náchoda mě provází od začátku mého působení v roli starosty, od roku 2010, kdy tento projekt neměl ještě ani platné územní rozhodnutí. Mým předsevzetím bylo a je dotáhnout tuto stavbu do konce a vypsání tendru na zhotovitele je mimořádným krokem na cestě k cíli," připomíná Jan Birke na svém facebookovém profilu.

Náchodu by se díky obchvatu mělo ulevit od nadměrné nákladní dopravy. Stavba více než šest kilometrů dlouhé trasy potrvá zhruba tři roky a má vyjít na více než 4 miliardy korun bez DPH.

Obchvat začne u Vysokova, kde vznikne pětiramenná okružní křižovatka, a skončí v Bělovsi těsně na hranici s Polskem. V trase obchvatu mají být dva tunely. Hloubený tunel Kramolna délky 100 metrů a tunel Dolní Radechová délky 363 metrů, který obsahuje ražené i hloubené části. Největšími navrženými mosty jsou estakáda Dolní Radechová délky 257 metrů a estakáda Běloves délky 326 metrů. Součástí stavby bude i 930 metrů dlouhá přeložka silnice I/14, která k Náchodu přivádí dopravu od Nového Města nad Metují a Rychnova nad Kněžnou.

Mohlo by vás zajímat: Letzel i Škvorecký by asi zírali, nový spolkový dům lze odemknout otiskem prstu

Letzel i Škvorecký by asi zírali, nový spolkový dům lze odemknout otiskem prstu | Video: Jiří Řezník