„Mám pro vás čerstvou informaci. Tady je stavební povolení krajského úřadu, ještě je mokré. Je to neuvěřitelné,“ oznámil na středeční valné hromadě spolku Obchvat Náchoda starosta města Jan Birke. Už tak jen zbývá stavební povolení vydané právě městem Náchod. „Mám informaci, že bychom ho měli získat v pondělí 5. června,“ doplnil hned starosta.

Šestikilometrový severovýchodní obchvat zjednoduší cestu po hlavním tahu do Polska a významně uleví centru Náchoda, kterým v současné době projíždí přes 20 tisíc aut denně.

„Dosáhli jsme stěžejního kroku. Ani vydání stavebního povolení od města by nemělo nic bránit. Od konce března už je rovněž povolení od odboru životního prostředí,“ připomněl Luděk Zedník z Ředitelství silnic a dálnic.

Pandemie lidem ukázala budoucnost

O obchvatu se v Náchodě mluví již desítky let. Podle starosty Birkeho samotná příprava běží už čtrnáctým rokem.

Obyvatelé domů v Pražské ulici stojících pár metrů od silnice posun v podobě stavebního povolení příjemně překvapil. Jak bude život bez hluku vypadat, si vyzkoušeli během pandemie koronaviru. „To tady byl svatý klid,“ zamyslel se náchodský rodák a obyvatel panelového domu u hlavního tahu Miroslav Fáborský.

Zdroj: Stanislav Ďoubal

„Trvá to takových let, že snad ani nevěřím, že se obchvatu dožiji. Ale pokud se to teď pohne, bude to jedině dobře,“ usmíval se.

Reportér Deníku oslovil také sousedku pana Fáborského Helenu. „Žiju tady přes 40 roků, tak jsem si už trochu zvykla, ale je to tu hrozné. Ještě, že máme utěsněná okna, od té doby je to o dost lepší. Obchvat je více než nutný. Stavební povolení je výborná zpráva. Mě je skoro 83 let, tak nevím, jestli se toho dočkám. Myslím si totiž, že i když se začne tak se stavba zpozdí. Ale tak už to bývá,“ svěřila se při vynášení odpadků Helena, která si nepřála zveřejnit příjmení.

V cestě stojí i šest rodinných domů

Podle Luďka Zedníka začnou v průběhu letošního léta v trase obchvatu demolice. V cestě mu stojí zhruba 40 objektů, z toho je šest rodinných domů.

„Jsou tam i garáže, chaty, zahradní domky a různé přístřešky. Všechny zásadní demoliční výměry máme. Po demolicích bude následovat záchranný archeologický výzkum, který je naplánován na 7 měsíců a začít by měl začátkem října. Počátkem příštího roku bude následovat výběr zhotovitele. Délku tendru nelze odhadnout, proto počítáme se zahájením stavby v říjnu, listopadu či prosinci roku 2024,“ vysvětlil Zedník a dodal, že ŘSD vykoupilo už 90 procent pozemků v trvalém záboru, zbytek by měl brzy následovat.

Stavební povolení není pravomocné. Podle krajského radního pro oblast dopravy a majetku Václava Řehoře byla příprava stavby tak důkladná, že by ji případné odvolání nemělo ohrozit.

„Projekt se připravuje dlouhá léta a úředníci vzali v potaz velké množství připomínek od ochrany životního prostředí přes majetkové otázky po posuzování řady vlivů stavby na okolí. Je to komplexně připravené, myslím si, že by tam nemělo být co napadat,“ prohlásil Řehoř a dodal, že obchvat by mohl být hotový v roce 2027 či 2028.

Zdroj: Deník/ Regina Hellová

„Jde samozřejmě o odhad, ale pokud půjde všechno dobře, mohl by být dokončený za tři roky od zahájení stavby.“

ŘSD je podle Zedníka v rámci příprav poměrně daleko. „Samozřejmě může dojít ke komplikacím, stavební povolení může někdo napadnout, ale z hlediska stavby jsme se dostali do cílové rovinky. Myslím si, že je to významný krok k zahájení stavby na podzim příštího roku,“ zopakoval.

Šestikilometrový obchvat povede severovýchodně od Náchoda. Od Vysokova bude směřovat členitým územím přes Kramolnu k Dolní Radechové a přes údolí Radechovky bude stoupat k Babí, odkud bude klesat do údolí Metuje v Bělovsi.