Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objevují se u nás padělky kvalitních moravských vín

Náchodsko -Už i výrobci vína podvádějí spotřebitele. A používají metody, které se zdají být k neuvěření. Jsou totiž ochotni poškodit i vlastní vinařství. Cílem je přitom maximální zisk. Jak vinaři podvádějí? Tak na to odpověděl someliér a zakladatel projektu Král vín ČR Branko Černý.

25.1.2012
SDÍLEJ:

Branko Černý s absolutním vítězem soutěže Král vín ČR. Foto: Jiří Máslo

Stává se, že by někdo prodával i padělky vín?
Bohužel stává. Nestává se, že by se taková vína objevila v soutěži Král vín ČR. Vinaři totiž velmi rychle pochopili, že máme zájem skutečně jen o nejvyšší kvalitu. Ale je bohužel realitou, že i do některých soutěží, vinaři přihlašují vína, která jsou nemocná, nebo mají jasné vady.

Pokud jde o podvody, jak se provádějí?
Někdo doveze víno z Moldávie, Makedonie, apod… A to třeba za 50 60 euro centů za litr. Tady to natočí do lahví a napíše na to, že jde o víno z Moravy. A prodává ho za cenu vína z Moravy. To jsou ty nejčastější podvody, které se u nás dějí. A zaplať pánbůh to už začíná i Státní zemědělská a potravinářská inspekce rozkrývat.

Znamená to, že někteří vinaři prodávají levné dovezené víno, pod vlastní moravskou značkou? Na lahve s levným vínem vědomě nalepí svoje etikety. A tím oklamou spotřebitele?
Ano, tohle skutečně někteří vinaři dělají. Ale já bych spíš řekl, že to jsou pseudovinaři. Skutečný vinař, by tohle nikdy udělat neměl.

Tím se ale přece ten vinař poškozuje a poškozuje tím i svou vlastní značku, své vinařství?
Ano, ovšem s tím rozdílem, že nepoškozuje jen sebe a své vinařství. Bohužel obecně poškodí i všechny moravské vinaře. A to proto, že na Moravě, se to víno, bude vždy vyrábět dráž, než jinde ve světě, kde je mnohem více sluníčka, než na Moravě. Z Moravy bude víno prostě vždy dražší, ale vždy kvalitnější.

Můžete uvést některé příklady, kdy k podobným podvodům došlo?
Jsou toho přece plná média. Loni se asi nejvíc řešil problém Templářských sklepů. Těch firem je ale samozřejmě mnohem víc, kde se objevili pochybnosti o tom, zda kvalita nabízeného vína skutečně odpovídala tomu, co bylo psáno na konkrétní láhvi, nebo etiketě.

Jak se proti podobným případům dá zasáhnout?
Jde to v případě, že u dané firmy neexistuje dostatečná vinařská evidence. Tedy konkrétní společnost nedokáže doložit, že když vyrobila například pět miliónů lahví vína, tak že také nakoupila dost hroznů na to, aby mohla tolik lahví naplnit vínem odpovídající kvality. Tedy vínem vyrobeným například z moravských hroznů.

Pokud toto nedoloží, pak může Státní zemědělská potravinářská inspekce zasáhnout, prodej takového vína zakázat a udělit i pokutu.

Jak se dá přesně určit, že v láhvi není odpovídající obsah? Tedy víno z Moravy?
Na to existují přístroje, které dokážou chromatografií vína určit, kde přesně ty hrozny vyrostly. A to s přesností na několik kilometrů. Takže, to, že to bylo například v Moldávii, a ne na Moravě, se dá poznat velmi jednoduše. (jm)

Článek o Královském Koštu si můžete přečíst ZDE.

25.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení