Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oblíbená minerálka Ida zatím nepoteče

Náchod - Koncem září vyschly pípy v prameníku, kde se čepovala oblíbená kyselka Ida, o kterou se vedly doslova boje. Kdo si chtěl načepovat do láhve, musel si nejdříve vystát dlouhou frontu. Důvodem odstávky bylo, že náchodští radní odsouhlasili výstavbu nového prameníku a vrty minerální vody.

12.11.2015
SDÍLEJ:

Běloveský prameník.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

„Vzhledem k tomu, že současná technologie slouží už řadu let, je pro vybudování nového prameníku nutné provést její rozsáhlé obnovení včetně zkvalitnění čerpání vody. S tím souvisí i nutná odstávka stávajícího prameníku v následujících týdnech," informovala před zahájením prací mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Původní informace byla, že na minerálku si bude třeba počkat přibližně až do Vánoc. To už ale neplatí. Kdy a zda bude prameník Idy znovu uveden do provozu, nelze v současné době předpovědět.

V průběhu prací byla 21. října městu Náchodu doručena výpověď z dvacetileté smlouvy o výpůjčce budovy a pozemku prameníku (v majetku společnosti Běloveské lázně a. s.), a to bez udání důvodu. V tomto případě by se jednalo o roční výpovědní lhůtu. O týden později, 29. října, ale město obdrželo okamžité odstoupení od smlouvy o výpůjčce, kde běží měsíční výpovědní lhůta od data doručení, a které je zdůvodněno neplněním dvou ustanovení původní smlouvy o výpůjčce.

„S tímto tvrzením se však město Náchod neztotožňuje a Rada města Náchoda se tímto aktuálně zabývá a bude dále jednat s majiteli. Z uvedených důvodů je město Náchod nuceno dočasně pozastavit práce na nové technologii a nelze proto ani upřesnit termín znovuotevření prameníku," vysvětlil starosta Náchoda Jan Birke.

Město Náchod ale i nadále připravuje v Bělovsi výstavbu v místě historických Malých lázní, kde by měl v příštím roce vyrůst areál s rekonstruovaným posledním zbytkem původních lázní, kolonádou a novým místem s minerální vodou, a to včetně venkovních vodních rehabilitačních prvků, mezi něž by patřil například Kneippův chodník.

„Projekt připravujeme v rámci přeshraniční spolupráce s našimi sousedy, a to s Kudowou, Dušniky a Hronovem. Aktuálně máme velkou šanci s tímto projektem uspět v žádosti o čerpání evropských peněz," doplnil Birke.

Město Náchod ve spolupráci s Českým inspektorátem lázní a zřídel na jaře letošního roku po řadě jednání dospělo k závěru, že je třeba upravit stávající technologii čerpání minerální vody, a to i s ohledem na možnost rozšíření množství čerpané vody.

Na základě toho město zadalo ke zpracování studii proveditelnosti obnovy využívání zdrojů minerální vody v Bělovsi. Cílem bylo zhodnocení veškerých stávajících vrtů nacházejících se na území Bělovse, posouzení možnosti jejich využití, případně určení dalšího vhodného místa pro nové jímání minerální vody.

Studie vycházela z hodnocení původních celkem 56 možných objektů, z nichž zachovalých a tudíž možných hodnotit je pouze osm. Jako perspektivní z hlediska dalšího využití byly zhodnoceny pouze vrty Ida 1 a Ida 2 , a v Jiráskově statku vrty označené Ida 3 a Ida 4, které v minulosti sloužily pro stáčírnu minerální vody. Další vrty byly označeny jako neperspektivní a technicky nekvalitní.

Ze studie vzešla myšlenka o provedení nového městského zdroje na pozemcích města severně od lázní. V současné době byl vybrán na základě výběrového řízení dodavatel průzkumných vrtů a po získání všech potřebných povolení budou zahájeny práce.

Minerálka z nového pramene nejdříve projde úpravnou, kde z ní budou odstraněny látky, které jsou zdraví škodlivé.

„Minerální voda Ida obsahuje historicky vedle dalších minerálů i stopová množství arzenu. Na tuto skutečnost byli odběratelé vody vždy upozorněni.Bylo tomu i po obnově prameníku v kapličce nad pramenem Jakubovým, kde byl provoz obnoven v říjnu 2011," uvedl místostarosta Tomáš Šubert.

Nově budovaná technologie, která zkapacitní možnost čerpání minerální vody, bude proto doplněna o zařízení, které sníží obsah arzenu pod deset mikrogramů v litru.

Autor: Jiří Mach

12.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení