Zanotovat si se svým regionálním Deníkem v rámci oblíbené akce Česko zpívá koledy může doslova každý. Zastavíme se alespoň na chvíli v předvánočním shonu a naladíme se na nadcházející sváteční atmosféru.

V Náchodě se sejdeme ve vstupní hale městské knihovny na Kamenici. Tóny budou udávat muzikanti z kapely Klapeto. „Ke zpívání s Náchodským deníkem se připojujeme už potřetí a rádi. Věříme, že nás opět čeká příjemná atmosféra a dobrá nálada," shodují se hudebníci.

Ke kapele se připojí i děti ze zájmových kroužků náchodského Střediska volného času Déčko. Právě to připravilo ve foyer knihovny po celý tento týden tradiční vánoční výstavu nazvanou „Vánoce pro zvířátka", která podpoří zvířata a chovatelské aktivity Déčka.

Na výstavě je k zakoupení vánoční keramika, adventní dekorace, zvonečky, svíčky, medové perníčky, drobné šperky, přáníčka a vlastnoručně vyráběné dárky od dětí a maminek z mateřského centra Macíček, dobrovolníků Evropské dobrovolnické služby i od dětí z výtvarných a rukodělných kroužků," uvedla Tereza Išová z Déčka.

Dodala, že vstupné je dobrovolné, avšak podporou této akce či zakoupením výrobků návštěvníci přispějí na podporu zvířat a chovatelských aktivit Déčka, na provoz chovatelských kroužků a krmení zvířátek.

Výstava přispěje na dobrou věc

„Výrobky na výstavě se prodávají a dělají radost dál, každý den doplňujeme zboží a ještě toho bude až do pátku dostatek nového na prodej," ujistila Tereza Išová a poznamenala, že je možné na výstavu donést i přímo krmení suchý chléb, mrkev, zrní, slunečnicová semínka, případně další dobroty.

Výstava Vánoce pro zvířátka je už tradiční adventní akcí s charitativním podtextem. Každý výrobek má tedy dvojí přidanou hodnotu první mu dává autor, a druhou mu dává nový majitel s úmyslem přispět na dobrou věc.

Po oba dva předchozí roky se zpívání koled ve vstupní hale knihovny setkalo s velkým úspěchem. Příchozí zaplnili celé foyer.

Kopretiny, Malíček i Prostředníček

I letos se bude zpívat v srdci Českého Betléma, na Husově náměstí v Novém Městě nad Metují před kostelem Nejsvětější Trojice, kde stojí i ozdobený vánoční strom a betlém od malíře Josefa Škopka.

„Záštitu nad projektem převzalo město Nové Město nad Metují a zpívat budou sbory z Mateřské školy Rašínova Kopretiny pod vedením Ivony Uždilové za doprovodu Petry Minárikové a dále sbory ZUŠ Bedřicha Smetany Prostředníček a Malíček, pod vedením sbormistra Jana Jiráčka," informovala Eva Kupková z novoměstského městského úřadu a dodala, že zazpívat by mělo okolo sedmi desítek dětí a nebudou chybět i jejich rodiče, prarodiče i další další příbuzní.

V Hronově se organizace celé akce ujala Zuzana Meierová, učitelka z tamní základní umělecké školy (ZUŠ).

„Do zpívání koled s Deníkem se zapojujeme poprvé. Uskuteční se u vánočního stromu na náměstí a zúčastní se ho tři dětské pěvecké sbory ze ZUŠ, pěvecký sbor Dalibor a pěvecký sboreček z Mateřské školy Hronov," informovala Zuzana Meierová. Prozradila, že nebude chybět hudební doprovod na varhany, o který se postará ředitel ZUŠ Josef Vlach. Ozvučení a techniku prý zajistí KIS Hronov.

Očekávají okolo stovky zpívajících

„Předpokládáme, že se sejde okolo sta zpívajících, jejich rodiče, příbuzní a další občané města," plánuje organizátorka. Na místě bude k dispozici na zahřátí i svařené víno a čaj.

Poprvé se akce uskuteční také v Polici nad Metují u kašny na Masarykově náměstí. Organizaci zajišťuje Karel Šimek, který učí český jazyk, hudební výchovu a dějepis v polické základní škole. „Snažili jsme se dát o akci všem vědět. Děti například vytiskly koledy a rozdávaly je lidem na ulici, městský rozhlas vysílal pozvánku, informovali jsme i na internetových stránkách školy," popsal Karel Šimek s tím, že kontaktovali i místní základní uměleckou školu.

Koledy trénovali i během výuky

„Určitě budeme mít jednoho kytaristu a nebude chybět zesilovač s mikrofonem," slíbil s úsměvem a ujistil, že žáci trénují koledy při hodinách hudební výchovy a tradičně s nimi vystupují i v pečovatelském domě.

„Necháme se překvapit, kolik lidí nakonec přijde, ale věřím, že se nás sejde dost a akci si všichni příjemně užijeme," přál by si.

Na všech místech si společně zazpíváme koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné neviňátko a Pásli ovce Valaši. Zpívání zakončíme veselou vánoční písničkou Vánoce, Vánoce přicházejí.