Od 11 hodin začala v kostele motomše, při níž farář vzpomenul i oběti dopravních nehod a letos také i tisíce obětí covidu. Poté, co strojům čekajícím před kostelem požehnal svěcenou vodou, vyrazili mnozí na hromadnou vyjížďku po okolí. Počasí ale pro cestování na motorce zrovna příliš nepřálo - déšť a slunce se střídaly s rychlostí změn na křesle ministra zdravotnictví.

„Nejeli jsme všichni a třikrát jsme cestou zmokli, takže někteří se odpojovali a do cíle jsme nakonec dorazili jenom čtyři,“ říká účastnice sobotní vyjížďky Jana Dimterová.

Silná exploze, rozmetaná žlutá plastová popelnice a vytlučených několik skleněných tabulek nedalekého svatostánku - to jsou následky výbuchu, který byl v pátek v noci slyšet po celém centru Broumova.
Noční výbuch v Broumově po Noci kostelů rozmetal popelnici i do oken svatostánku

Duchovní správce farnosti Martin Lanži se sám rád pohybuje po svém „rajónu“ na skútru. „Když je dobré počasí, tak na něm jedu i na mši. Během léta to je báječné cestování,“ prozrazuje, že za sedm let na svém Piaggiu najezdil po farnosti mezi kostely přes 14 tisíc kilometrů. K motocyklu se dostal až v dospělosti.

„V dětství jsme měli kvůli rodinné tragédii motocykly zapovězené. Před sedmi let mě broumovský fotograf Jan Záliš trochu vyhecoval a jednu srpnovou sobotu večer mi půjčil svůj skútr. Za zpěvu nebeského ptactva jsem projel z Křinic na faru a hned se mi to zalíbilo,“ vzpomíná na své začátky za řídítky skútr. „Koupil jsem toto Piaggio a jsem s ním moc spokojen," chválí si svižné přibližovadlo.