Během vystoupení ve fontáně proteklo 24 000 litrů nasvícené vody, která byla různě spouštěná podle hudby a doplňována ohňostrojem.

Celou akci pro návštěvníky nacvičovalo během několika pátečních odpolední pět dobrovolných hasičských sborů, a to z České Skalice, Malé Skalice, Chvalkovic, Vestce a Zájezdu. Celkem to bylo asi třicet mužů, z nichž každý ovládal svoji vlastní proudnici podle instrukcí „dirigenta“, muže stojícího naproti a podivně mávajícího barevnými světly, díky němu byla „fontána“ synchronizovaná. Kromě toho bylo ještě použito 20 hadic na dopravní vedení. Zhruba od sedmi hodin probíhala generálka, ještě za denního světla a bez hudby, při které vůbec nikdo nemohl tušit, jak se to celé povede.

Jak celý projekt vznikl, nám prozradil Rudolf Jelínek, velitel akce. „Když nás pořadatel Tropické pouti požádal o to, abychom udělali představení, přemýšleli jsme, co udělat. Inspirovali jsme se internetem, nevymysleli jsme to my, už to dělali i jiní hasiči před námi, ale my jsme to navíc zkombinovali s ohňostrojem. Říkali jsme si, že to bude lepší, než jen tak nějak stříkat na něco,“ vysvětluje Rudolf Jelínek.

Původní „pravá“ Křižíkova fontána existuje na pražském Výstavišti v Holešovicích již od roku 1891. První představení zde bylo při příležitosti Všeobecné Zemské výstavy a s různým přerušením se zde hraje dodnes.

Přesto byla českoskalická fontána jedinečná. Nejenom tím, že k ní byl připojený ohňostroj, ale především pro neopakovatelnou atmosféru. Na otázku Deníku, jestli budou mít zájemci ještě možnost vidět tento unikát Rudolf Jelínek odpověděl: „Tak to bych taky rád věděl, záleží na tom, jak se to líbilo lidem.“ A podle nadšeného potlesku diváků se produkce líbila velice.

Markéta Kopecká