V letošním roce bylo v intravilánu Ruprechtic opraveno povodněmi zdevastované koryto Ruprechtického potoka. Téměř osmdesát metrů dlouhý úsek byl stavební firmou František Svoboda nově zpevněn lomovým kamenem, a vznikl tak retenční prostor s trvalou vodní hladinou. „Při tvorbě projektu jsme dbali na ochranu přírody a s ohledem na ryby a další vodní živočichy jsme trvali na zachování migrační průchodnosti. Tato oprava byla plně financována z vlastních prostředků podniku Lesy ČR,“ uvedl mluvčí Lesů ČR Radek Drahný.
Další stavbou na témže potoce je téměř 250 metrů dlouhý úsek, který také poničila velká voda v roce 2006. „Zde jsme museli lomovým kamenem opravit a zpevnit oba břehy. Pro zvýšení stability byly do koryta zabudovány dva typy příčných objektů – pasy a balvanité skluzy – a s ohledem na vodní faunu jsme vytvořili tůně s rybími úkryty,“ říká Tomáš Sajdl, vedoucí Správy toků Povodí Labe.
Poslední kolaudovanou stavbou je 161 metrů dlouhý úsek na Vižňovském potoce, kde byly provedeny stejné práce jako v prvním případě . „Významným prvkem této stavby je retenční přehrážka z neopracovaného lomového kamene s trvalou vodní hladinou a migračně prostupným dopadištěm,“ popsal nám novou podobu opraveného úseku Vižňovského potoka Tomáš Sajdl a neopomněl dodat, že obě tyto stavby byly financovány z dotačních prostředků Ministerstva zemědělství ČR.
„Celkem na tyto tři úseky bylo vynaloženo 6,3 milionu korun, z toho 2,8 milionu korun z vlastních prostředků Lesů ČR,“ doplnil pro upřesnění Radek Drahný.
Lesy ČR spravují přes 19 tisíc kilometrůu drobných vodních toků a bystřin a 446 malých vodních nádrží. „Většinou jde o vodní toky s větším podélným sklonem, výraznou erozivní činností a charakteristickým splaveninovým režimem nacházející se v pramenných oblastech a horních částech povodí,“ uzavřel mluvčí.