“To nám dělala děvčata z polské obce Ratno Dolne, protože opravdu umí krásně. Máme ho už řadu let, chráníme ho, opečováváme a vždy před slavností ho paní Zelená připraví a doopraví. Ale rádi bychom si chtěli zkusit vyrobit svůj vlastní,” říká starostka Blanka Strnadová, která účastníkům dožínkové slavnosti připomněla její význam. “Dožínky, obžínky nebo dožatá je slavnostní ukončení žní a vyjádření vděčnosti za úspěšnou sklizeň. Je to oslava úrody a čas děkování přírodě za její dary. Protože obilné zrno znamenalo a znamená život přežití zimy a zasetí nové úrody. A protože tanec a radost je největším poděkováním za úrodu, pojďme si ty naše dožínky společně užít tady a teď,” zahájila oslavu, které předcházelo žehnání úrody.

Jako průměrnou ohodnotil letošní úrodu místní hospodář Josef Rosa. "Já jsem jen malý zemědělec," usmíval se. "Jen pšenici, ječmen a trochu brambor pro rodinu," říká zemědělec, který pomáhal na statku svých rodičů už jako chlapec. "Od deseti jsem jezdil s traktorem," říká, že do soukromého hospodaření se pak vrátil v roce 1993. Jak s nadsázkou doplnil, tak coby dlouholetý hasič má smlouvu se svatým Florianem, což zajistilo oslavě slunečné počasí. "Náhodou se to povedlo, nekecal jsem," směje se.

Dožínky naplněné hudbou, jídlem, pitím, prodejním jarmarkem, vystoupením historického šermu a ohnivou show končily pozdě večer. “Měli jsme trochu obavu z bouřky, tak jsme před půlnocí všechno pouklízeli a naštěstí déšť ani vítr nám slavnost nezkomplikoval,” dodala starostka.