Plán školy s přesným rozmístěním trhavin našla údajně podle televize Nova policie u 17letého studenta Gymnázia v Novém Bydžově na Hradecku.

Zdroj obeznámený s případem navíc tvrdí, že vyšetřovatelé objevili také sadu bomb. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který vede vyšetřování, však zatím informace nepotvrdil ani nevyvrátil.

„Stále platí, že žádné informace k případu nebudeme v současné době zveřejňovat. A k těm, které uvádí veřejné zdroje, se nebudeme vyjadřovat,“ uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták.

O přípravě činu svědčí také fakt, že mladík měl hledat komplice, který mu s rozmístěním bomb pomůže. „O tom nic nevím. Za mnou nebyl,“ řekl jeho spolužák ze IV. C.

Babička chlapce obviněného z obecného ohrožení, za což mu hrozí až pět let vězení, policie při domovní prohlídce žádnou výbušninu nenašla. „Objevili jen bouchací kuličky, ale ty má dnes každý kluk. Nic proti němu nemají,“ řekla žena novinářům.

V Hlušičkách u Nového Bydžova, kde rodina studenta bydlí, se zpráva o jeho zatčení roznesla rychlostí blesku.

„Všechny nás to překvapilo. Toho chlapce jsem znala, bydlel kousek od nás. Je pravda, že moc kamarádů neměl, ale to bylo dáno tím, že měl spíš dospělácké záliby. Jestli to byla klukovina, nevím. Jedná se však o natolik inteligentního kluka, že si měl uvědomit, co svým jednáním může způsobit. Je mi velice líto jeho rodičů, kteří se dětem vždycky věnovali,“ svěřila se obyvatelka obce, která si nepřála zveřejnit jméno.

Starosta Hlušic, pod které Hlušičky spadají, se na toto téma vůbec nechtěl bavit. „Nezlobte se, ale já se k tomu nechci vyjadřovat. Všechny nás to tady vzalo,“ prohlásil Jaroslav Trejbal.

Chlapce, který měl plánovat bombový útok a pak i sebevraždu, převezla policie z vazební věznice do diagnostického ústavu na vyšetření.

„U nás není. Máme tu děti do patnácti let. Zajímal jsem se o to, kam ho převezli. Nejdřív jsem si myslel, že bude v Lublaňské ulici v Praze, ale ani tam o něm nevědí. Takže bude nejspíš v Brně,“ míní Pavel Janský, šéf diagnostického ústavu v Hradci Králové.

RADEK ŠPRINC
MARTIN ČERNÝ