Nabídnou tuto možnost obyvatelům se rozhodlo město. „Touto cestou mohou naši občané získat službu, díky které jim tyto podmínky někdo hlídá, a navíc mají zajištěny nižší ceny. Protože mezi občany je velký zájem a stále se nás na další konání aukce ptají, rozhodli jsme se jim tuto službu ve spolupráci s jednou společností, znovu nabídnout," uvedl starosta Jan Birke.

Žádosti podávejte do čtvrtka

Už dnes, ve čtvrtek 26. března, v době od 10 do 17 hodin mohou zájemci odevzdávat potřebné podklady pro přihlášení do elektronické aukce na kontaktním místě, tedy na Městském úřadě Náchod v budově radnice na Masarykově náměstí. Zde jim také zástupce firmy, která bude elektronickou aukci na energie zajišťovat, odpoví i na případné dotazy.

Během minulé aukce nabídky využilo přes dvě stovky náchodských domácností. Výsledky aukce, ve které své síly nakonec spojilo více než čtyři tisíce osm set domácností napříč celou Českou republikou a jíž byli Náchodští součástí, nakonec všechny překvapily.

„U elektrické energie byla dokonce vysoutěžena průměrná úspora 34,5 procent," upřesnil starosta Birke.

Elektronická aukce funguje prakticky jako dražba, při které však dodavatelé přes internet snižují své nabídky a snaží se tak získat zakázku a klienta. Vítězí ten dodavatel, který nabídne nejlepší ceny a podmínky. Čím více lidí se do e-aukce sdruží, tím lepší ceny je pak možné získat.

Když se jim cena nelíbí, neváží se

Pro občany, stejně tak jako pro pořadatelské město či obec, je zapojení se do elektronické aukce zdarma. Pořadatelské firmě zaplatí aukční poplatek až vítězný dodavatel, který z e-aukce vzejde a získává tak férovou soutěží celou skupinu klientů. Vítězní dodavatelé e-aukce nemohou do smluv s klienty zahrnout žádné skryté poplatky. Podmínky, které musí dodavatelé vstupující do e-aukce dodržet, jsou předem jasně stanoveny. V případě, že občané na základě e-aukce neušetří, nemusí následně podepisovat žádnou smlouvu. Do elektronické aukce se mohou zapojit jak domácnosti, tak i firmy a bytová sdružení.

Ceny energií jsou velmi diskutovaným tématem a možnosti úspor v elektronických aukcích se staly hitem posledních let.

„Jednotlivé domácnosti či firmy porovnávají nabídky různých dodavatelů s cílem nalézt dodavatele, který jim nabídne ty nejvýhodnější podmínky. Sami však často zmůžou velmi málo. A přesně to je důvod sdružování klientů v elektronických aukcích," vysvětluje princip sdružených aukcí Alice Mazurková, ředitelka marketingu a komunikace společnosti, která aukce provozuje a pro Náchodské ji bude zajišťovat.

Náchod není jediný, kde se podařilo dosáhnout významných úspor. Už dříve se do e-aukcí zapojili třeba obyvatelé Červeného Kostelce nebo Nového Města nad Metují. Také tady dosáhli výrazných úspor.